Stefan Marian Ferenc - Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego
4 lutego 2026
Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą NR IX/68/2024 z dnia 20 grudnia 2024 r. nadała medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” Panu Stefanowi Marianowi Ferencowi w uznaniu za pracę na rzecz społeczności lokalnej gminy Lisków.
Pan Stefan Ferenc jest aktywnym współtwórcą lokalnego czasopisma "Liskowianin", którego tradycje sięgają 1926 roku. Po reaktywacji w 1993 roku, został członkiem redakcji i przez lata współredagował i wydawał pismo, gromadząc materiały, tworząc artykuły oraz zachęcając jednostki gminne do dzielenia się informacjami o swojej działalności. Jego prace badawcze przyczyniły się do powstania wyczerpujących opracowań historii sołectw z terenu gminy Lisków, które corocznie publikowane są w "Liskowianie". Jako autor artykułów w prasie lokalnej, podjął się zebrania materiałów do wydania dziejów Gminy Lisków oraz wsi do niej należących. Napisał książkę "Gmina Lisków w okresie okupacji niemieckiej" (2014), opisując losy mieszkańców i instytucji gminy w latach 1939-1945.
Pan Ferenc od 1995 roku pełni funkcję Prezesa Gminnego Towarzystwa Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Organizuje liczne uroczystości, turnusy rehabilitacyjne oraz wycieczki dla członków Towarzystwa. Zorganizował także dwie pielgrzymki do Rzymu w 2012 i 2018 roku, z osobami specjalnej troski, przynosząc im radość i uśmiech, a także pomagając im w odnalezieniu się w świecie pełnosprawnych ludzi. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i fundacjami, w tym Zakładem Aktywności Zawodowej Swoboda oraz Warsztatami Terapii Zajęciowej.
Współorganizator jubileuszy, takich jak: 100-lecie urodzin ks. prał. Wacława Blizińskiego (1971), obchodów 700-lecia Liskowa (1993), 50-lecie śmierci ks. prał. Wacława Blizińskiego (1994), 15-lecie Gminnego Towarzystwa Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowego Festynu Osób Niepełnosprawnych (2000), obchodów 85-lecia Szkoły Podstawowej w Liskowie (2005) wraz z publikacją opisującą historię szkoły na przestrzeni lat 1925-2005, 150-lecie urodzin i 100-lecie przybycia do Liskowa ks. prałata Wacława Blizińskiego.
Od 2007 roku jest członkiem Kapeli i Zespołu Ludowego „Liskowianie", wnosząc istotny wkład w rozwój kultury i zachowanie tradycji ludowych regionu kaliskiego. Aktywnie uczestniczy w występach kapeli i zespołu zarówno w kraju, jak i za granicą.
Pan Stefan Ferenc od 2015 roku regularnie pisze artykuły na temat symboli wiary w gminie Lisków do czasopisma parafialnego "Santi". Jego prace obejmują historię Liskowa i okolic, tworząc cenne źródło wiedzy dla przyszłych pokoleń. Od 2017 roku aktywnie współpracuje z Regionalną Izbą Pamięci Gminy Lisków, udostępniając eksponaty i materiały, wzbogacając ekspozycję izby.




