Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Położenie

Powiat Kaliski Ziemski jest jednym z 35 powiatów Województwa Wielkopolskiego. Usytuowany w południowo-wschodniejczęści województwa, leży w strefie wpływów trzech dużych ośrodków miejskich: Poznania, Łodzi i Wrocławia, z którymi posiada dobre połączenia komunikacyjne, kolejowe i autobusowe. W skład Powiatu Kaliskiego wchodzi 9 gmin rolniczych oraz 2 gminy miejsko-wiejskie.

Powiat zajmuje powierzchnię 1160 km. kwadratowych i liczy ponad 80 tys. mieszkańców. Około 70 % jego powierzchni to użytki rolne. Na terenie powiatu znajduje się także ponad 23 tys. hektarów różnego rodzaju lasów oraz największy w Południowej Wielkopolsce sztuczny akwen wodny, zlokalizowany na przyujściowym odcinku rzeki Pokrzywnicy. Sieć komunikacyjna w Powiecie Kaliskim to w sumie 1500 kilometrów dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych.

Najważniejsze trasy przelotowe przebiegające przez teren powiatu to dwa odcinki dróg krajowych: Bydgoszcz-Ostrów Wielkopolski i Poznań-Sieradz oraz cztery ważne drogi wojewódzkie. Pod kuratelą powiatu znajduje się obecnie 512 kilometrów dróg. Pozostałe trasy to drogi gminne.