Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nagrodzono zasłużonych dla powiatu kaliskiego

Tegoroczne Święto Powiatu Kaliskiego odbyło się w niedzielne popołudnie, 19 czerwca na terenie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Była to doskonała okazja do uhonorowania tych, którzy w minionym, 2021 roku, wyróżnili się działając na rzecz rozwoju powiatu kaliskiego w różnych dziedzinach. Władze Powiatu Kaliskiego w osobach Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz Zbigniew Słodowy Wicestarosta Kaliski wręczyli Medale "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego", Tytuły Honorowe - Przyjaciela i Osobowości Powiatu Kaliskiego oraz wyróżnienie specjalne "Zasłużony dla kultury Powiatu Kaliskiego".

"Drodzy Państwo, historia nasza, ta dawniejsza, ale i ta współczesna, może być wielką inspiracją dla nas w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu drogi, w dążeniu do osiągnięcia określonych celów. Rok 2022 daje nam takie wskazania, bowiem świętujemy w tym roku 25-lecie uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - ustawy zasadniczej, która określa nam normy generalne, normy, którymi powinniśmy się kierować. Chciałbym wyrazić nadzieję, że my ludzie nie zapomnimy o rzeczach niemierzalnych, a jednak najważniejszych w życiu każdego człowieka! O miłości, o przyjaźni, wolności, współpracy, o honorze, o odpowiedzialności - nie tylko za siebie, ale i za drugiego człowieka, o wartości powiedzianego słowa, słowa, które w ostatnich latach tak bardzo używane jest nie tylko do pracy nad lepszym jutrem, ale do walki wzajemnej. Zwracam się do wszystkich wyróżnionych w blisko 25-letniej historii Powiatu Kaliskiego oraz tych, którzy zostali wyróżnieni w roku bieżącym. Wasza społeczna praca, dokonania oraz dzieła są bezcenne. Nie sposób zmierzyć tych dokonań jakąkolwiek miarą, nie sposób jest je zderzyć z czymkolwiek innym, bowiem są one osadzone w naszej rzeczywistości, w naszej społeczności, w naszej przestrzeni. To co my możemy zrobić, wykonując funkcje publiczne, to dostrzec wysiłki, dostrzec poświęcenie i trud, bezinteresowność, społeczne zaangażowanie, dostrzec Was – bohaterów swojego czasu. Kieruję do Was, do wszystkich Wyróżnionych, obecnych na dzisiejszym Święcie i uhonorowanych w latach minionych, słowa wielkiej wdzięczności, ogromnego szacunku i wielkiego uznania" - mówił Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

"Bardzo się cieszę, że możemy się dziś z Państwem spotkać, tutaj w Opatówku, w nieco innej, bo plenerowej scenerii na Święcie Powiatu Kaliskiego. Ostatnie wydarzenia jakie nas wszystkich mocno dotknęły - jak pandemia i wojna na Ukrainie - zmieniły postrzeganie tego, co jest najważniejsze w życiu. Doceniajmy to co mamy, doceniajmy tych, którzy są obok nas. Cieszę się, że możemy dziś uhonorować osoby, orkiestry, firmy, które tak bardzo zasłużyły się dla powiatu kaliskiego, które swoim codziennym życiem i działaniem pokazują, jakie wartości powinny być dla nas priorytetem"  - mówił Krzysztof Nosal Starosta Kaliski.

Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr XLI/368/2021  z dnia 29 grudnia 2021 r. nadała Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”:
Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu -  w uznaniu za zaangażowanie w działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego powiatu kaliskiego oraz za wieloletnią pracę na rzecz samorządu terytorialnego gminy Brzeziny i powiatu kaliskiego.
Zenonowi Prętczyńskiemu - w uznaniu za bogaty dorobek architektoniczny oraz promocję powiatu kaliskiego w kraju i poza jego granicami.
Liliannie Sieradzkiej - w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, edukację dzieci i młodzieży oraz pielęgnowanie tradycji lokalnych wśród mieszkańców powiatu kaliskiego.

Rada Powiatu Kaliskiego uchwałą nr XLVII/429/2022 z dnia 25 maja 2022 r. nadała Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”:
Orkiestrze Dętej Osp Chełmce - w uznaniu za popularyzację i podtrzymywanie tradycji muzycznych regionu kaliskiego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności oraz edukację muzyczną dzieci i młodzieży.
Orkiestrze Dętej OSP Kamień - w uznaniu za popularyzację i podtrzymywanie tradycji muzycznych regionu kaliskiego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności oraz edukację muzyczną dzieci i młodzieży.

Specjalne wyróżnienie „Zasłużony dla kultury powiatu kaliskiego” nadał Zarząd Powiatu Kaliskiego Zespołowi Pieśni „Brzezinianki" w uznaniu za wkład i zaangażowanie w działalność artystyczną i kulturalną a także  promocję powiatu kaliskiego.

Zarząd Powiatu Kaliskiego Uchwałą nr 1273/2021 z dnia 20 grudnia 2021  roku nadał Tytuł Honorowy „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego”:
Florianowi Kuczmie - w uznaniu za działalność społeczną na rzecz mieszkańców powiatu kaliskiego,
Tadeuszowi Maciejewskiemu - w uznaniu za działalność społeczną na rzecz mieszkańców powiatu kaliskiego,
Piotrowi Michałowskiemu - w uznaniu za działalność na rzecz ochrony zdrowia w powiecie kaliskim,
Andrzejowi Smelczyńskiemu - w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju gospodarczego powiatu kaliskiego,
Pawłowi Sobczakowi - w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych w powiecie kaliskim oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego,
Wiesławowi Wawrzyniakowi - w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju gospodarczego i promocję powiatu kaliskiego,
Przedsiębiorstwu TADEX Tadeusz Ubysz - w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju gospodarczego i promocję powiatu kaliskiego.

Zarząd Powiatu Kaliskiego Uchwałą nr 1272/2021 z dnia 20 grudnia 2021 roku nadał Honorowy Tytułu „Osobowość Powiatu”:
Karolowi Bakaczowi - w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz leśnictwa i ochrony środowiska oraz rozwoju samorządu lokalnego w powiecie kaliskim,
Mirosławowi Kuświkowi - w uznaniu za pracę na rzecz  poprawy bezpieczeństwa i rozwoju służb mundurowych, zaangażowanie w edukację dzieci i młodzieży oraz promocję powiatu kaliskiego,
Janowi Kowalkiewiczowi - w uznaniu za zaangażowanie w edukację dzieci i młodzieży oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego i promocję  powiatu kaliskiego,
Henrykowi Ryżakowi - w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego w powiecie kaliskim,
Magdalenie Skowron - w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz edukacji dzieci i młodzieży oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego w powiecie kaliskim,
Remigiuszowi Witmajer - w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał niezastąpiony Big Band po godzinach. Zespół przygotował muzyczne niespodzianki dla uhonorowanych, dedykując im utwory muzyczne. Band swoimi występami oczarował zgromadzoną w Opatówku publiczność. Z koncertem wystąpiła także uhonorowana Orkiestra Dęta OSP w Chełmcach a także panie z Zespołu Dynamitki. Z kolei o coś dla ciała zadbały panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Opatówek - KGW Chełmce, Sierzchów, Rajsko oraz Sołtys i Rada Sołecka Opatówek.

Tegoroczne Święto Powiatu Kaliskiego miało  również charytatywny wymiar. Podczas uroczystości organizowana była zbiórka publiczna dla Jagódki Michalak, mieszkanki powiatu kaliskiego walczącej z SMA.

Info: Marta Wolarz
Fot. Michał Marszałkowski