Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Ptasia grypa w jednym z gospodarstw w Ostrowie Kaliskim

W dniu 22 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zwołane na wniosek Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala. Posiedzenie zorganizowano ze względu na pojawienie się w jednym z gospodarstw na terenie Ostrowa Kaliskiego wysoce zjadliwej grypy ptaków.

- Służby weterynaryjne zostały powiadomione o fakcie, że na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Ostrów Kaliski padło na dzień 21 lipca około 500 sztuk gęsi. W dniu 22 lipca ilość wzrosła o kolejne 1000 sztuk. Wyniki badań krwi od padłych ptaków potwierdziły wystąpienie tego samego typu wirusa co zimą tego roku, tj. wariantu H5N1. W związku z powyższym zapadła decyzja o wybiciu stada – tłumaczy Elżbieta Grzelak, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu.

Gospodarstwo zostało poddane dezynfekcji. Obostrzenia dotyczą również sąsiednich gospodarstw. Elżbieta Grzelak poinformowała również, że niebawem zostanie wydane rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, w którym zostaną określone terytorialnie dwie strefy (nie tak jak poprzednio – trzy): zapowietrzona i zagrożona. Pierwsza strefa to obszar zapowietrzony o promieniu 3 kilometrów od ogniska zachorowań, druga to obszar zagrożony o promieniu 10 kilometrów od ogniska, a 7 kilometrów od granicy okręgu zapowietrzonego.

 

Fot. Grafika poglądowa