Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Niezwykle smaczne spotkanie z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi w Godzieszach Wielkich

Tradycyjnie już, a dodatkowo jubileuszowo, bo po raz dwudziesty, z początkiem grudnia odbyło się Świąteczne spotkanie z tradycją. Tym razem z wigilijnymi potrawami i piosenkami świątecznymi zawitaliśmy do gminy Godziesze Wielkie,  bowiem to wyjątkowe i magiczne wydarzenie odbyło się w murach tamtejszej szkoły. Na sali zaprezentowanych zostało 10 stołów z potrawami wigilijnymi – przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z poszczególnych gmin powiatu, oraz 2 stoły z dekoracjami świątecznymi i pierniczkami przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz Zespół Szkół w Liskowie.

Nie lada wyzwanie stało przed jury konkursu „Na najładniejszy stół wigilijny”, które oceniało przygotowane potrawy wigilijne, słodkości i nalewki, a także walory estetyczne stołu i związek potraw z tradycją. W tym roku stoły oceniało jury w składzie: Piotr Szymkowiak – restaurator, kucharz i autor treningów kulinarnych, Marta Różalska właścicielka Restauracji Różany Dwór, Małgorzata Banaś Sekretarz Gminy Godziesze Wielkie oraz Marta Wolarz zastępczyni dyrektorki Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Jak co roku poziom był bardzo wysoki, a dania zróżnicowane, jedne bardzo tradycyjne, inne z nutką nowoczesności, wszystkie pyszne i wykonane z wielkim sercem. Można było skosztować tradycyjnej zupy grzybowej, barszczu z uszkami, była też zupa rybna a nawet zupa makowa. Wśród dań wigilijnych królowały ryby – w galarecie, sosie grzybowym, piernikowym, wędzone a nawet podane jako tatar. Były też oczywiście pierogi, kapusta z grochem czy gołąbki z kaszą, no i śledź przyrządzony chyba na wszystkie możliwe sposoby. Ze słodkości kusiły makowce, miodowniki i tradycyjnie pierniczki.

Laureatami konkursu „Na najładniejszy stół wigilijny” podczas XX Świątecznego Spotkania z Tradycją w Godzieszach Wielkich zostały:

I MIEJSCE – KGW W WOLICY „WOLICZANKI – gmina Godziesze Wielkie

II MIEJSCE – KG JÓZEFINA – gmina Koźminek

III MIEJSCE – KGW DŁUGA WIEŚ TRZECIA – gmina Stawiszyn

IV MIEJSCE – KGW W CZEMPISZU – gmina Brzeziny oraz KGW CHOJNO – gmina Szczytniki

Pozostałe stoły przygotowały – w kolejności alfabetycznej gmin:

KGW W WYGANKACH (gmina Blizanów), STOWARZYSZENIE DZIAŁAMY RAZEM W PYCZKU (gmina Lisków), KGW GADÓW (gmina Mycielin), KGW W CHEŁMCACH (gmina Opatówek), KGW DĘBE SZKURŁATY „SWOJSKIE BABKI” (gmina Żelazków).

Nagrody wręczyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Józef Podłużny Wójt Gminy Godziesze Wielkie, Zbigniew Słodowy Wicestarosta Kaliski.

Muzycznie spotkanie swoimi występami uświetniły dzieci i młodzież ze szkoły w Godzieszach Wielkich, a także Kapela Ludowo – Biesiadna "Złote Kłosy" oraz Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie.

 

Info: Marta Wolarz

Foto: Tomasz Potemkowski, Anna Sadowska.