Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kolejna rekonstrukcja o Powstaniu Styczniowym w powiecie kaliskim, tym razem Opatówek.

Potyczkę Józefa Oksińskiego i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim zaprezentowano w sobotę 27 maja na ulicy Kościelnej w Opatówku.  O poszczególnych epizodach odgrywanych przez rekonstruktorów opowiadała Ewa Kamila Kłysz, kustosz Muzeum, koordynator projektu oraz Karol Matczak. To kolejne wydarzenie realizowane w tym roku przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Uczestnicy wydarzenia mogli oglądać siedem scenek, przedstawiających wydarzenia historyczne, jakie wówczas miały miejsce na ziemi kaliskiej:
Żałoba Narodowa, prezentacja mody tamtego okresu.
Przybycie Józefa Oksińskiego do Opatówka. Przekazanie sukna na mundury szaraczkowe.
Zdobycie kasy miejskiej.
Potyczka oddziału Oksińskiego z kozakami.
Manifestacja pod domem Naczelnika Powiatu Kaliskiego.
Z wizytą u księdza. Błogosławieństwo Powstańców.
Represje popowstańcze.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.  Projekt realizowany we współpracy z Stowarzyszeniem "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufcem ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskim Towarzystwem Historycznym - Oddział w Kaliszu, Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącym im.T.Kościuszki w Kaliszu Gminnym Ośrodkiem Kultury w Opatówku, Urzędem Miasta i Gminy Opatówek, Kołem Gospodyń Wiejskich Opatówek, Izbą Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty oraz Partią Powstańczą Józefa Oxsińskiego.A kolejna rekonstrukcja realizowana w ramach projektu już 1 lipca, tym razem w Przystajni.

Fotografie: Tomasz Potemkowski

Info: Marta Wolarz