Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Blisko 200 uczestników wzięło udział w Powiatowym Festiwalu Pieśni Legionowej i Historycznej w Godzieszach Wielkich

W Godzieszach Wielkich wybrzmiały dziś pieśni legionowe i historyczne, zaśpiewane przez zespoły wokalne i chóry ze szkół podstawowych z terenu powiatu kaliskiego. A wszystko za sprawą Powiatowego Festiwalu Pieśni Legionowej i Historycznej, w którym udział wzięło 12 zespołów i 5 chórów z 11 szkół. Tradycyjnie już przegląd organizowany jest w okolicy 11 listopada, jego celem niezmiennie jest krzewienie wartości patriotycznych wśród młodych pokoleń, rozbudzanie miłości do Ojczyzny, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, a także popularyzacja pieśni patriotycznej i historycznej.
 
 
 
 
 
Zmagania dzieci i młodzieży oceniało jury w składzie Przewodnicząca - prof. Beata Szymańska, dr Ewa Kłysz oraz mgr Monika Stachowiak.
 
Laureatami tegorocznej, siedemnastej już edycji Festiwalu zostali:
- w kategorii ZESPOŁY WOKALNE KL. I-IV
I MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Koźminku,
II MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Zbiersku,
III MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Rajsku.
 
- w kategorii ZESPOŁY WOKALNE KL. V-VIII
I MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Zbiersku,
II MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Zakrzynie,
III MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Woli Droszewskiej.
 
-  w kategorii CHÓRY
I MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Zakrzynie,
II MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Liskowie,
III MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Zbiersku.
 
WIELKIE GRATULACJE!!!
 
Organizatorem Festiwalu już po raz kolejny jest Zespół Szkół w Godzieszach Wielkich i Powiat Kaliski. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Krzysztof Nosal Starosta Kaliski oraz Wójta Gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego. Partnerami są Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni" oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
 
Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi było podsumowanie projektu realizowanego przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pn. „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”, wręczono nagrody osobom, które wzięły udział we wszystkich inscenizacjach historycznych organizowanych w ciągu roku w ramach projektu i zebrały wszystkie pieczątki w Paszporcie Emisariusza, a także omówiono poszczególne działania, jakie były realizowane. Omówili je Ewa KŁysz i Karol Matczak.
Zaprezentowano także powstałe podczas realizowanych inscenizacji w Murowańcu, Opatówku, Przystajni, Kosmowie oraz Stawiszynie fotografie, których autorem jest Tomasz Potemkowski.
 
Info/fot. Marta Wolarz