Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

W Murowańcu rozpoczęto obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W sobotnie popołudnie – 21 stycznia – w przeddzień 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum Historii Przemysłu zrealizowało pierwsze z ośmiu wydarzeń w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.
 
 
Muzeum realizuje ten projekt w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufiec Powiatu Kaliskiego  Gminnym Centrum Kultury w Koźminku oraz Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Na sobotnią rekonstrukcję pt. „Obozowisko powstańcze w lesie” w Murowańcu na teren gminy Koźminek przybyły całe rodziny, harcerze ZHP Hufca Kaliskiego, dzieci i młodzież ze szkół gminy Koźminek, przedstawiciele samorządów, mieszkańcy powiatu kaliskiego. Mimo śniegu i zimowych warunków, do Murowańca dotarło ponad 300 osób.  Dzieci i młodzież mogła wziąć udział w warsztacie korkowania Manifestu 22 stycznia, a także mogła otrzymać Paszporty Emisariusza Rządu wraz ze stemplem z sobotniej rekonstrukcji i pamiątkowe pocztówki.
W przededniu wybuchu powstania Organizatorzy chcieli przybliżyć ten moment, przypomnieć przyczyny i okoliczności wybuchu powstania, pokazać jak powstańcy przygotowywali broń, jak byli żegnani przez swoje żony, narzeczone, siostry, jak mogło wyglądać obozowisko powstańcze w lesie. Nieprzypadkowo w lasach Murowańca, gdzie znajduje się symboliczna mogiła powstańcza, gdzie powstańcy działający w naszym regionie pod dowództwem Wojciecha Korytkowwskiego, Kurnatowskiego, Józefa Oksińskiego mogli znajdować schronienie bądź tędy przemierzali.
Na terenie gminy Koźminek, w mogile zbiorowej w Złotnikach, spoczywają powstańcy wraz z dowódcą Wojciechem Korytkowskim z Kalisza, którzy w dniu 4 listopada 1863 r. zatrzymali na trakcie kaliskim pocztę rosyjską jadącą z Kalisza. Poległo 30 powstańców, w tym sam dowódca. W mogile tej spoczywać ma także 13 powstańców z oddziału Kurnatowskiego rozbitego przez Rosjan pod Żychowem k. Liskowa. Harcerze złożyli przed rekonstrukcją kwiaty i zapalili znicze na tejże mogile.
W realizację rekonstrukcji w Murowańcu zaangażowani byli szczególnie: rekonstruktorzy z GRH z Cekowa Kolonii, młodzi rekonstruktorzy z II LO w Kaliszu, harcerze z ZHP Hufca Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.
 
Info: MHP Opatówek
Fot. Tomasz Potemkowski