Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Radni ustanowili herb, flagę i banner Powiatu Kaliskiego

Uroczysta, a przede wszystkim historyczna Sesja Rady Powiatu Kaliskiego odbyła się w sobotę, 23 marca br. w kaliskim starostwie. A historyczna z kilku względów - po pierwsze, podczas tej Sesji Radni ustanowili herb, flagę i banner Powiatu Kaliskiego oraz zasady ich używania, po drugie odbyła się ona w zabytkowej tzw. "sali rycerskiej", a i wyjątkowa ze względu na to, iż była to już równo siedemdziesiąta Sesja tej kadencji.
Należy przypomnieć, iż zarówno herb, jak i flaga samorządu otrzymały w 2000 r. pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, podjętą w oparciu o stosowną uchwałę Komisji Heraldycznej. W opinii tej, stwierdzono, że projekty symboli są zasadne i merytorycznie poprawne, jednak konieczne jest wprowadzenie kilku korekt.
 
W związku z zamiarem uregulowania kwestii symboli heraldyczno – weksylologicznych Powiatu, podjęto prace nad herbem Powiatu Kaliskiego. W ramach tych prac zlecono opracowanie symboli osobie, posiadającej wiedzę, umiejętności i uprawnienia w dziedzinie heraldyki oraz weksylologii - Panu Aleksandrowi Bąkowi, projektantowi herbów, twórcy grafik użytkowych.
Po intensywnych i dość długich pracach, opracowanie wizerunku heraldycznego herbu, flagi i banneru Powiatu Kaliskiego przygotowane przez Pana Aleksandra otrzymało pozytywną opinię zarówno Komisji Heraldycznej oraz jak i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W uzasadnieniu do przyjętej dziś uchwały czytamy: W oparciu o przeanalizowany materiał historyczny, a w szczególności sfragistyczny, uznano za właściwe przyjęcie następującego założenia koncepcyjnego: "Podstawą opracowania współczesnego wzoru graficznego herbu powiatu kaliskiego winno być obrazowanie przedstawienia herb Wielkopolski (ziemi kaliskiej), obecnego na odciskach pieczęci kancelarii królewskiej, jako przechowującego najstarszą tradycję heraldyczną [...].
Na podstawie przeprowadzonej analizy ustalono dla współczesnego wzoru herbu powiatu kaliskiego wizerunek czarnej głowy bawołu ze złotym (żółtym) kolcem w nozdrzach, w złotej (żółtej) koronie okalającej wzniesione w górę rogi, osadzony w szachowanym czerwono-białym polu tarczy późnogotyckiej".
Zgodnie z zaleceniami Komisji usunięto m.in. nieuzasadniony trójkąt na środkowym fleuronie, zbędną linię wewnętrznej w obręczy korony, oraz poprawiono nienaturalne usytuowanie rogów bawoła.
 
Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal wręczyli Radnym oraz Członkom Zarządu nową flagę, przypinkę z herbem oraz publikację "Starostwo i Powiat Kaliski na przestrzeni wieków" na pamiątkę dzisiejszego, historycznego spotkania.
 
Info/fot. Marta Wolarz