Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem Starosty Kaliskiego

W Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu (ul. Kolegialna 2) odbyły się trzy koncerty: 27 sierpnia 2023, 10 września 2023 i 6 października 2023 roku skierowane do szerokiej publiczności i przybliżające muzykę klasyczną w wyjątkowym organowym brzmieniu. 

Na festiwalu wystąpili wybitni polscy artyści: Katarzyna Chronowska (saksofon), Karol Mróz (organy), dr hab. Michał Markuszewski (organy), Anna Karpowicz (flet), Mateusz Marut (skrzypce), dr hab. Tomasz Głuchowski (organy). Utworów J.S. Bacha, F. Chopina, F. Schuberta, Sindinga, J.P. Sweelincka, H. Wieniawskiego, G. Bacewicz, K. Wiłkomirskiego i wielu innych wybitnych kompozytorów wysłuchali mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego, w tym samorządowcy, seniorzy, księża, siostry zakonne, przyjaciele i rodziny artystów, liczni przedstawiciele diaspory ukraińskiej, panie z KGW, ludzie kultury, nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także młodzież szkolna kaliskich liceów.

 

Inicjatywa Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej powstała z pasji do muzyki klasycznej, w szczególności tej, która wykorzystuje bogactwo brzmieniowe organów.  Celem było propagowanie i ułatwienie dostępu do kultury wysokiej, a także przybliżenie repertuaru z zakresu literatury organowej. Dlatego wyrażamy głęboką wdzięczność za Państwa życzliwość.

 

Wydarzenie było szeroko promowane w mediach: Latarniku Kaliskim, Radiu Centrum i Życiu Kalisza, w Radiu Chopin, a także w mediach społecznościowych zarówno na profilu Stowarzyszenia jak i na osobno założonej stronie pn. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kaliszu Dyrektorką artystyczną i pomysłodawczynią Festiwalu była Alicja Zielińska – organistka i muzykolog. Projekt został dofinansowany przez Fundację PZU.

 

Tekst: Alicja Łuczak Prezes Stowarzyszenia Nasze Kaliskie