Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Święto Ulicy Kościelnej w Opatówku-Podróż do XIX-wiecznego Opatówka pod patronatem Starosty Kaliskiego

W minioną niedzielę 1 października odbyło się VII Święto Ulicy Kościelnej w Opatówku. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Podróż do XIX-wiecznego Opatówka". Atrakcje przygotowały organizacje i instytucje na czele z głównym organizatorem - Fundacją "Inicjatywa dla Opatówka".

Ulica Kościelna jest prawdopodobnie jedną z najstarszych w Opatówku. Jej ciekawa i bogata historia skłoniła liczne grono organizatorów do przygotowania po raz kolejny Święta tej ulicy. Program wydarzenia rozpoczął się od przemarszu żołnierzy i rekonstruktorów z XIX wieku: żołnierzy 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, powstańców styczniowych i lokalnych rekonstruktorów, po której rozpoczął się piknik historyczny na polanie obok zabytkowego Domku Gotyckiego. Dla najmłodszych czekał szereg atrakcji m.in. zabawa w tkacza, konkurs wiedzy o regionie, mobilna strefa gier i zabaw czy stanowiska rekonstruktorów. Ponadto odbył się spacer turystyczny po ulicy czy pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Księstwa Warszawskiego.

 

Na finał Święta zorganizowano Koncert Fortepianowy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wystąpił pianista Jaime Peñate Conde (Hiszpania), a w programie koncertu znajdą się utwory F. Chopina i I. Albéniza. Koncert był okazją do wręczenia podziękowań współorganizatorom, partnerom i patronom Święta. 

Głównym Organizatorem Święta jest Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka". Współorganizatorami są: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku, Muzeum Historii Przemysłu, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja i Stowarzyszenie LGD-7 Kraina Nocy i Dni. Partnerami wydarzenia są OSP Opatówek i Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku. Patronem medialnym jest Latarnik Kaliski. Święto odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Kaliskiego i Burmistrza Gminy Opatówek. 

 

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023.

 

Tekst Mateusz Walczak

Fot. Rafał Saganowski