Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

XV Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych pod patronatem Starosty Kaliskiego

Dobiegła końca XV Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+, a wraz z nią cykl koncertów i muzycznych happeningów pod nazwą ROZTRĄBIONY KALISZ.

Nasze miasto zostało owładnięte muzyką, a to za sprawą artystów – tych młodszych i starszych, którzy przyjechali do Kalisza, by pod czujnym okiem mistrzów kształcić swój warsztat instrumentalny. Przyjechali z Polski i ze świata, m.in. Izraela, Rumunii, Hiszpanii, Węgier, Czech, Francji. Jak słychać było głosy wielu to największa tego typu impreza w Europie. Kurs instrumentalny zgromadził ok. 300 indywidualnych uczestników, a warsztaty orkiestrowe blisko 200 osób, co łącznie daje liczbę 500 instrumentalistów. Kadra pedagogiczna liczyła 40 osób – profesorów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, artystów, solistów światowych orkiestr.

Muzycy z Powiatu Kaliskiego aktywnie włączyli się w udział w warsztatach i koncertach. Swoje umiejętności kształcili pod okiem trzech wybitnych kapelmistrzów: mjra dra Pawła Joksa, por. Piotra Flisa oraz Jarosława Ignaszaka. W niniejszym projekcie wzięli udział:

• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie pod dyrekcją kapelmistrza Marka Kubery
• Happy Marszew Band z ZSCKR w Marszewie pod dyrekcją kapelmistrz Alicji Sobczak
• Orkiestra Dęta OSP Blizanów pod dyrekcją kapelmistrz Alicji Sobczak
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Mycielinie pod dyrekcją kapelmistrza Mariusza Trzcińskiego
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Liskowa pod dyrekcją kapelmistrza Mariusza Trzcińskiego
• Orkiestra Dęta OSP Chełmce pod dyrekcją kapelmistrza Jacka Kapitaniaka

Cieszymy się niezwykle, iż w tegorocznej edycji sporo muzyków orkiestrowych z Powiatu Kaliskiego oprócz wzięcia udziału w warsztatach orkiestrowych zgłosiło się indywidualnie na kurs instrumentalny. To krok milowy w doskonaleniu ich warsztatu, bowiem  to właśnie ci młodzi adepci sztuki mieli zajęcia z wybitnymi profesorami z całego świata, poznali kolejne tajniki gry na swoich instrumentach, a co ważne warsztaty te na nowo zapaliły w nich iskrę do dalszej ciężkiej pracy, co bardzo podkreślają ich kapelmistrzowie.
 
Tegoroczny „Roztrąbiony Kalisz” zapisał się w historii naszego regionu jako festiwal niezwykły, bardzo muzyczny, spontaniczny, słoneczny i radosny.

Niezwykłym przyjęciem cieszyły się koncerty zorganizowane w różnych częściach miasta. Wszystko zaczęło się uroczystym koncertem inauguracyjnym w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa, gdzie później każdego dnia odbywały się „Spotkania z muzyką u św. Józefa – Mistrz i Uczeń”. To właśnie tu można było usłyszeć repertuar bardziej klasyczny w mistrzowskich wykonaniach.

Popołudniami na estradzie usytuowanej na polanie obok Starostwa Powiatowego prezentowały się orkiestry dęte, a wieczorem usłyszeć można było wspaniałych solistów Letniej Akademii występujących wraz z Big Bandem PSM Konin, Big Bandem Powiatu Ostrowskiego, Filharmonią Kaliską i Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych. Co ciekawe na czwartkowym koncercie pojawił się też kwintet wojsk amerykańskich.

Niezwykłym wydarzeniem był performance czeskiego klarnecisty Karela Dohnala, który zaprezentował sztukę „Harlekin” w Centrum Kultury i Sztuki.

Nowością tegorocznej edycji była niezwykle udana potańcówka, podczas której usłyszeliśmy Orkiestrę Dętą OSP Chełmce. Wydarzenie to tłumnie zgromadziło mieszkańców naszego powiatu.

Finał festiwalu przeniósł się na rzekę Prosnę, gdzie odbyły się dwa koncerty: Estrada Młodych – popisy instrumentalne uczestników Letniej Akademii i wieczorny koncert finałowy z udziałem Górnicznej Orkiestry Dętej PAK KWB Konin oraz zespołu Dizzy Boyz Brass Band.

Nie sposób nie zauważyć współpracę licznych jednostek partnerujących wydarzeniu. Głównym organizatorem była Fundacja Clarino, a współorganizatorami Fundacja Cultura Sempre i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Kaliszu. Niezwykłego wsparcia udzielił organizatorom ks. Prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium Św. Józefa. Do organizacji włączyły się także firmy instrumentalne m.in. Yamaha, Buffet Crampon, Schagerl, ZM Concept, Gewa, Kowalczyk Piano oraz kaliskie jednostki – KLA, I LO im. A. Asnyka, Zespół Szkół Samochodowych, CKiS, Akademia Kaliska, Wojskowe Centrum Rekrutacji a także firma Allianz, Akademie Muzyczne w Bydgoszczy i Poznaniu.
Współfinansowania udzieliło Miasto Kalisz, Starostwo Powiatowe, projekt „Roztrąbiony Kalisz” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Wielkopolskiego.