Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szlak edukacyjno rowerowy Natura 2000

Powiat kaliski godny Twojej uwagi!

Powiat Kaliski jest jednym z 35 powiatów Wielkopolski. Usytuowany w południowo-wschodniej części województwa, leży w strefie wpływów trzech dużych ośrodków miejskich: Poznania, Łodzi i Wrocławia, z którymi posiada dobre połączenia komunikacyjne. Powiat kaliski ma charakter rolniczo- ogrodniczy. Największymi atutami tej części Wielkopolski są czyste tereny, zielone lasy i dziewicza przyroda. To tutaj znajduje się najmniejsze miasto Polski- Stawiszyn. Wszystko to sprawia, że powiat kaliski to wyjątkowe miejsce dla turystów, inwestorów i mieszkańców, którzy chcą na stałe osiąść w tym magicznym zakątku.

 
Powiat zajmuje powierzchnię 1160 km2 i liczy ponad 80 tys. mieszkańców. Około 70 % jego powierzchni to użytki rolne. Na terenie powiatu znajduje się także ponad 23 tys. hektarów różnego rodzaju lasów oraz największy w Południowej Wielkopolsce sztuczny akwen wodny, zlokalizowany na przyujściowym odcinku rzeki Pokrzywnicy oraz przepiękny zalew w Murowańcu.

Do powiatu kaliskiego należy 10 rolniczych gmin: Blizanów, Żelazków, Mycielin, Ceków Kolonia, Lisków, Koźminek, Szczytniki, Opatówek, Brzeziny i Godzisze Wielkie oraz miasto i gmina Stawiszyn. Każda z tych gmin ma innych charakter, ciekawe architektonicznie budynki, zabytkowe pałace lub urokliwe miejsca do wypoczynku.

Wśród miejsc godnych polecenia znajdują się: rodzinny dworek-muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, późnobarokowy dwór w miejscowości Żelazków, pałac w Marchwaczu, pałac i park w Tłokini, urokliwy park i późnobarokowy dwór w Koźminku, jedyny w tej części Europy żelazny mostek w parku w Opatówku i dwa przepiękne rezerwaty przyrody w gminie Brzeziny. To nie tylko doskonałe miejsce do zbierania grzybów, ale przede wszystkim dobre miejsca do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku.

Powiat kaliski inwestuje w ochronę środowiska, przebudowy dróg, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, kształcenie na nowatorskich kierunkach. To wszystko sprawia, że powiat kaliski to powiat nowoczesny, a zarazem z bogatymi tradycjami. To miejsce przyjazne inwestorom. Doskonale rozwijająca się współpraca z organizacjami pozarządowymi wpływa na rozwój i promowanie turystyki. Powiat kaliski to powiat dużych inwestycji, dbający o podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Bo przecież powiat kaliski, to powiat wielkich możliwości, a przede wszystkim to powiat godny Twojej uwagi!

Niezapomnianych warzeń podczas pobytu w powiecie kaliskim życzy

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal

Powiat Kaliski, godny Twojej uwagi!

Przyjedź i przekonaj się

Szlak Edukacyjno Rowerowy Natura 2000

Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i niepowtarzalny Szlak edukacyjno rowerowy NATURA 2000 utworzony przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej w Opatówku w ramach projektu „Kompleksowa promocja ekologii i edukacji ekologicznej. Budujemy ekologiczne społeczeństwo”, który został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz przez Powiat Kaliski.

To ponad 30 kilometrowa trasa, która stanowi doskonałą propozycję nie tylko na weekendową rodzinną wyprawę, ale i na aktywny wypoczynek w ciągu tygodnia. Z dala od zgiełku miasta i szumu samochodów można wypocząć pod wiatą edukacyjno -informacyjną, obejrzeć stałą wystawę przepięknych zdjęć NATURY 2000, zapoznać się z informacjami znajdującymi się na tablicach prezentujących walory ekologiczne NATURY 2000 na terenie powiatu kaliskiego. A następnie można wyruszyć w niepowtarzalną podróż, pełną uroku, podziwiając przepiękne widoki Doliny rzeki Swędrni. To wyjątkowe miejsca charakteryzujące się dzikością natury, pewną niedostępnością, a jednocześnie tak urokliwe, że po prostu trzeba je zobaczyć. A wszystko to znajduje się w powiecie kaliskim, bo to przecież powiat godny Twojej uwagi.

Wyjątkowych doznań podczas podróży życzy

Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej w Opatówku

http://ludziedobrejwoli.pusku.com/