Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Promocja książki pt. "Konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce południowo-wschodniej w latach 1945-1956"

We wtorek, 18 marca w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyła się promocja książki pt. "Konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce południowo-wschodniej w latach 1945-1956" z udziałem autorów i recenzentów. Na wydarzenie znakomitych gości zaprosili: Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender i Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.

Publikacja została napisana przez zespół autorski w następującym składzie: dr Grażyna Schlender (redakcja naukowa), dr Karolina Bittner, Tomasz Cieślak, Maciej Grzesiński, dr Rafał Kościański, Łukasz Przybyłka, Daniel Szczepaniak, Paweł Wąs i Dariusz Żurek.
Podczas prezentacji książki nie mogło oczywiście zabraknąć wystąpień, głos zabrali redaktor naukowy dr Grażyna Schlender oraz recenzenci: dr hab. Jerzy Bednarek i dr hab. Waldemar Handke. Głos zabrał również Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.
 
Dr Grażyna Schlender w swoim przemówieniu zaznaczyła, że  książka ta jest hołdem złożonym, często bezimiennym, żołnierzom drugiej partyzantki ziemi kaliskiej, którzy w mrocznych latach stalinizmu 1945-1956, prowadzili nierówną walkę o niepodległą, wolną od komunizmu Polskę. "Publikacja jest pierwszym opracowaniem poświęconym strukturom, działaniom i ludziom Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” na obszarze Ziemi Kaliskiej. Książka likwiduje kolejną białą plamę w dziejach Polski i ziemi kaliskiej. Składa się z 9 artykułów, z których 5 omawia terytorialne struktury "Warty" i w chodzące w skład organizacji zbrojne oddziały partyzanckie. 4 artykuły opracowane są w ujęciu tematycznym i dotyczą - niepodległościowych organizacji młodzieżowych, roli aparatu bezpieczeństwa w likwidacji podziemia zbrojnego oraz procesów żołnierzy podziemia niepodległościowego przed sądami doraźnymi KBW". Przedstawiono także źródła do dziejów zbrojnego podziemia antykomunistycznego w zasobie IPN Oddział w Poznaniu. Dr Grażyna Schlender wspomniała również  o dużych oddziałach partyzanckich powiązanych z WSGO "Warta" w powiatach ostrowskim, kępińskim, krotoszyńskim i jarocińskim.
 
Recenzent dr hab. Jerzy Bednarek wskazał, że Archiwum podjęło się wydania książki o tematyce trudnej, lokalnej, ale osadzonej przy tym mocno w kontekście historii Polski: Widzę, co najmniej 5 argumentów za tym, by tę książkę przeczytać. Po pierwsze jest to kompendium wiedzy o WSGO „Warta” na Ziemi Kaliskiej. Po drugie, książka porządkuje faktografię związaną z losami poszczególnych partyzantów. Po trzecie, wskazuje na aktywność grup młodzieżowych w walce o niepodległość. Po czwarte, rzetelnie omawia drugą stronę barykady: aparat bezpieczeństwa i po piąte, pokazuje jak ważny w badaniach nad dziejami konspiracji jest zasób IPN.
 
Recenzent dr hab. Waldemar Handke wyraził radość z tego, że powstała tak pionierska praca, która przywraca na nowo pamięć o Żołnierzach Wyklętych Ziemi Kaliskiej. Publikacja wskazuje drogę do prawdy, a prawda według Witolda Gadowskiego: jest głupia, nie idzie na układy. Jest niekulturalna, nie ma dobrych manier. Prawda jest bezczelna i wywołuje emocje. Nie wybacza, nie folguje (...). Prawda przeżyje o chlebie o wodzie. Wyśpi się w piwnicy. Recenzent zaapelował do młodzieży, by poznawała prawdziwą historię Ziemi Kaliskiej i przekazywała ją kolejnym pokoleniom jako dziedzictwo narodowe.
 
Warto zaznaczyć, że pomimo oficjalnego charakteru wydarzenia, pojawiło się wiele emocji, wzruszeń i wzajemnej wdzięczności. To była również świetna lekcja historii. Tym bardziej cieszy obecność wielu przedstawicieli młodego pokolenia. Tak wartościowe publikacje poszerzają bowiem naszą wiedzę i kształtują postawy patriotyczne. To wielka duma i chluba, że tak wyjątkowe wydarzenie mogło odbyć się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, szczególnie w roku ustanowionym wcześniej przez Radę Powiatu Kaliskiego jako rok pamięci Bohaterów II wojny światowej.
 
Info: Marta Wolarz za Archiwum Państwowe w Kaliszu.