Obchody roku pamięci Bohaterów II wojny światowej
Artykuły
-
-
W sobotnie przedpołudnie w Kaliszu uczczono 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
14 kwietnia 2025
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu, którą celebrował ks. Marcin Papuziński. Następnie, uczestnicy we wspólnym pochodzie przeszli do Ogrójca Klasztoru oo. Jezuitów przy ulicy Stawiszyńskiej. W tym miejscu znajduje się pomnik ofiar zbrodni katyńskiej, przy którym złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci, by oddać hołd ofiarom brutalnie pomordowanym przez Rosjan w jednej z największych zbrodni II wojny światowej. Władze i Mieszkańców Powiatu Kaliskiego podczas uroczystości reprezentowali: Wicestarosta Kaliski Paweł Kaleta i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Wincenty Nowak.
-
W III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu otwarto Izbę Pamięci poświęconą Zbrodni Katyńskiej
14 kwietnia 2025
W miniony piątek w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu otwarto Izbę Pamięci poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Władze Powiatu Kaliskiego podczas uroczystości reprezentował Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.
-
Posadzono Las Pamięci w Marchwaczu
9 kwietnia 2025
Na terenie kompleksu leśnego w Marchwaczu w ramach Powiatowych Obchodów roku pamięci Bohaterów II wojny światowej sadziliśmy dziś Las Pamięci. Ponad 1000 dębów zostało posadzonych w celu upamiętnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność, tych, którzy za nią polegli, a także tych, którzy przetrwali te ciężkie czasy.
-
Utwory polskiej poezji czasów II wojny światowej prezentowano w Konkursie Recytatorskim im. Stefana Gillera
9 kwietnia 2025
W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku odbywał się dziś XIX Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera, który tradycyjnie odbywa się pod Honorowym patronatem Starosty Kaliskiego Jana Adama Kłysza. W tym roku uczestnikom konkursu organizatorzy zaproponowali utwory polskiej poezji czasów II wojny światowej - wybranego z podanych twórców: Anna Świrszczyńska, Tadeusz Gajcy, Zuzanna Ginczanka, Andrzej Trzebiński, Grażyna Chrostowska lub Wacław Bojarski.
-
Losy mieszkańców pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej w Gminie Lisków - prelekcja Stefana Ferenca
4 kwietnia 2025
Pierwsza z 4 zaplanowanych w tym roku prelekcji o losach mieszkańców i instytucji w Gminie Lisków w latach 1939-1945, odbyła się w piątek, 4 kwietnia br. w Izbie Pamięci "Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej". Na podstawie swojej książki pn."Dzieje Gminy Lisków 1939 -1945" jej autor, Stefan Ferenc, opowiadał o "Losach mieszkańców pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej". -
Konferencja prasowa i drugie posiedzenie Kapituły Obchodów Roku pamięci Bohaterów II wojny światowej
28 marca 2025
W piątek, 28 marca, w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, tuż przed rozpoczęciem drugiego posiedzenia Kapituły Obchodów Roku Pamięci Bohaterów II wojny światowej, odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów i członków Kapituły. W trakcie jej trwania, gremium poinformowało dziennikarzy o ideach i celach przyświecających obchodom, a także o zrealizowanych i zaplanowanych wydarzeniach, które mają upamiętnić bohaterów II wojny światowej na terenie powiatu kaliskiego.
-
Promocja książki pt. "Konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce południowo-wschodniej w latach 1945-1956"
20 marca 2025
We wtorek, 18 marca w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyła się promocja książki pt. "Konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce południowo-wschodniej w latach 1945-1956" z udziałem autorów i recenzentów. Na wydarzenie znakomitych gości zaprosili: Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender i Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.
-
Wernisaż wystawy prac Jakuba Multana pn. "Odzyskani Bohaterowie"
10 marca 2025
Wernisaż wystawy prac Jakuba Multana pn. "Odzyskani Bohaterowie" odbył się dziś w południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Jeden z portretów, został przygotowany i odsłonięty specjalnie na tę okoliczność - to postać Bolesława Goniacza ze Zbierska. W wernisażu uczestniczyli członkowie rodziny tego Bohatera, którzy zaprezentowali pamiątki po swoim przodku oraz zapoznali uczestników z jego życiorysem. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.
-
W Opatówku odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły Obchodów roku pamięci Bohaterów II wojny światowej w Powiecie Kaliskim
14 lutego 2025
Wczoraj w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły Obchodów roku pamięci Bohaterów II wojny światowej w Powiecie Kaliskim, w którym wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Kaliskiego i członkowie Kapituły, którzy otrzymali oficjalne powołania. Podczas spotkania rozmawiano o planach, pomysłach i przyszłych działaniach mających uświetnić obchody. Zaprezentowano również oficjalny logotyp roku pamięci.
-
80. Rocznica Pomordowania Mieszkańców Marchwacza
1 lutego 2025
Uroczystości upamiętniające 80. Rocznicę Pomordowania Mieszkańców Marchwacza odbyły się dziś przed południem przy pomniku, w którym spoczywają prochy 75 zamordowanych osób. W imieniu władz Powiatu Kaliskiego kwiaty złożyli Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz oraz Radna Powiatu Kaliskiego Alicja Skrzybalska.
-
W lesie skarszewskim upamiętniono 56 żołnierzy AK rozstrzelanych przez hitlerowców
20 stycznia 2025
W dniu wczorajszym odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia - rozstrzelanie w lesie skarszewskim przez hitlerowców 56 żołnierzy Armii Krajowej. Ten makabryczny mord przez rozstrzelanie miał miejsce 19 stycznia 1945 roku. Kwiaty i znicze pamięci złożono przy obelisku w lesie w Skarszewie koło Kalisza. Władze i Mieszkańców Powiatu Kaliskiego podczas uroczystości reprezentował Sekretarz Powiatu Kaliskiego - Ziemowit Józefiak.Cześć i Chwała Bohaterom! -
Rok 2025 w Powiecie Kaliskim, rokiem pamięci Bohaterów II wojny światowej
21 grudnia 2024
Rada Powiatu Kaliskiego, uchwałą nr IX/67/2024 z dnia 20 grudnia 2024 roku ustanowiła rok 2025 w Powiecie Kaliskim, rokiem pamięci Bohaterów II wojny światowej.