Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Wincenty Witos postać znana, a zarazem nieznana.

Zalicza się go do grona ojców Niepodległości, ale jego zasługi pozostają mniej znane od dokonań innych polityków zaangażowanych w odbudowę państwa polskiego. Mowa o Wincentym Witosie, któremu poświęcone zostało spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
 
 
O jego życiu w Wierzchosławicach, dzieciństwie i rodzinie, pierwszej pracy, rozpoczęciu działalności politycznej a potem jej kontynuacji, a przede wszystkim o drodze Polski do niepodległości mówili goście Małgorzaty Matysiak - dyrektorki opatóweckiej Biblioteki - Anna Narewska - Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Kaliszu i Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego. Najsłynniejsze cytaty Wincentego Witosa odczytał Piotr Wolarz. To była bardzo wartościowa lekcja historii zorganizowana w roku należącym właśnie do Wincentego Witosa, a to w związku ze 150. rocznicą jego urodzin oraz w uznaniu jego wybitnych zasług jako przywódcy ruchu ludowego.
 
Info/fot. Marta Wolarz