Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Na sesji wspominano jak tworzony był Powiat Kaliski

Podczas LXV Sesji Rady Powiatu, która odbyła się tradycyjnie już w ostatnią środę miesiąca, przypomniano, iż jest to okres, w czasie którego 25 lat temu odbyła się pierwsza Sesja Rady, przeprowadzona po reaktywowaniu samorządu powiatowego w Polsce w 1998 roku. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza w Sesji udział wzięli Pan Leszek Aleksandrzak Starosta Kaliski I i II kadencji Rady Powiatu Kaliskiego oraz Pan Józef Racki Wicestarosta Kaliski I kadencji.

Przypomniano jak tworzył się Powiat Kaliski, jak wyglądała pierwsza Sesja podczas, której obradowało 35. nowo wybranych radnych. Sesja pierwsza trwała 35 dni, Radni obradowali, aby dokonać wyborów ówczesnych władz Powiatu Kaliskiego. Pierwszym Przewodniczącym Rady został wybrany Hieronim Kasprzak, pierwszym Starostą – Leszek Aleksandrzak, oraz Wicestarostą Józef Racki.

„Rozpoczęło się od prac nad tworzeniem samorządu zarówno powiatowego, jak i wojewódzkiego, po ewidentnym sukcesie reformy samorządu gminnego. […] Do dziś ta reforma jest uznawana za jedną z najlepszych w dziejach nowożytnych naszego kraju. […] Po tym sukcesie rozpoczęto prace nad przywróceniem kolejnych szczebli samorządów. Sejm 5 czerwca 1998 roku uchwalił nową ustawę o samorządzie powiatowym, był to krok milowy do reaktywowania samorządu powiatowego. Pierwsze wybory, łączone już do rad gmin, powiatów i wojewódzkich, zostały zwołane na dzień 11 października 1998 roku, one wyłoniły pierwszych radnych powiatowych” – przypomniał Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Obrady I Sesji Rady Powiatu I kadencji rozpoczęły się 10 listopada a zakończyły 14 grudnia 1998 roku. Od 1 stycznia 1999 roku rozpoczął funkcjonowanie Powiat Kaliski, jako samodzielny samorząd.

„Jest mi bardzo miło, że po 16 latach mogę znowu stanąć na tej sali i wziąć udział w Sesji Rady Powiatu Kaliskiego. […] Są tutaj świadkowie tej pamiętnej pierwszej sesjiPan Benedykt Owczarek, który nieustannie od tych 25 lat pełni funkcję Radnego powiatowego oraz Pan Andrzej Miklas, który był również wówczas Wójtem Gminy Koźminek. […] Powiat Kaliski dysponował budżetem 20 mln zł., co tu można powiedzieć - niektóre większe gminy miały ten budżet większy, powiat przejął 531 km dróg powiatowych oraz 200 pracowników z urzędu rejonowego i urzędu wojewódzkiego. Rozpoczęliśmy pracę […] w tej pierwszej 35-cio osobowej Radzie, każda gmina miała swojego radnego, uchwaliliśmy statut, herb, flagę i tak to się wszystko zaczęło…” -  wspominał Leszek Aleksandrzak, Starosta Kaliski I i II kadencji.

Sesja była również okazją do złożenia gratulacji Członkowi Zarządu – Mieczysławowi Łuczakowi, który 3 listopada br. został wybrany na Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji, tym samym awansując z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR.

Na listopadowej Sesji powiatowi Radni podjęli ogółem 5 uchwał. Jednym z nich był szerzej dyskutowany Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej.

To dokument, który jest początkiem dyskusji nad tym tematem, obejmującym całość aglomeracyjną. Bez jego przyjęcia samorządy nie mogą pracować dalej, bez tego dokumentu nie ma możliwości pozyskiwania środków z Funduszy Europejskich na tego typu zadania, które są globalne, zmieniające naszą rzeczywistość w zakresie transportu i jego mobilności.

 

 

Info/for. Marta Wolarz