Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Dziewięć fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu zyskało nowe życie

W piątek, 24 listopada w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego przez ostatnie 2 lata zadania pn. „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku".
W pracowniach konserwatorskich w Kaliszu (Piano Renovation Professional Grażyna i Wojciech Kozłowscy oraz Top Piano Łukasz Siuda) i w niedalekich Śliwnikach (Piano Studio Ryszard Mariański), pod nadzorem konserwatorskim Piotra Trybuszewskiego oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Rottermunda uratowano przed postępującą degradacją i przywrócono dawny blask i piękno dziewięciu unikatowym, niezwykle ważnym dla kultury i dziedzictwa narodowego fortepianom.
 
 
O przebiegu tych prac opowiadali pracownicy Muzeum dr Ewa Kłysz oraz Tomasz Pielak. Zwieńczeniem wieczoru był wyjątkowy koncert Jakuba Kuszlika na jednym z odrestaurowanych instrumentów - fortepianie „Calisia” z 1958 r.
Jakub Kuszlik - światowej sławy pianista, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, zdobywca wielu nagród w konkursach pianistycznych, koncertujący w Polsce i na świecie. W murach opatóweckiego muzeum zabrzmiały: Sonata fortepianowa c-moll HOB XVI: 20 Josepha Haydna, utwory Claudeʼa Debussy oraz Fryderyka Chopina.
 
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Mecenasi koncertu:
Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej
Komoda Club Residence Państwa Margoty i Cezarego Suszyńskich
 
Info/fot. Marta Wolarz