Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Sztab generała Taczanowskiego w Kosmowie, kolejna insceniazacja historyczna w powiecie.

W sobotnie popołudnie 9 września br, Muzeum Historii Przemysłu w  Opatówku zrealizowało czwartą rekonstrukcję historyczną w ramach zadania „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Zaprezentowano przygotowania do powstania styczniowego, odczytano Manifest Rządu Narodowego, do Kosmowa przybyły oddziały generała Edmunda Taczanowskiego, odtworzono także przekazanie chorągwi przez Izraelitki Kaliskie, były potyczki z Kozakami, a także walki oddziałów gen. Taczanowskiego z wojskami rosyjskimi.
 
 
Było to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne, w które zaangażowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy gminy i powiatu, szwadron kawalerii, a także organizacje i samorządy.
Zrealizowano dwie inscenizacje historyczne:
- "Udział Mieszkańców gminy, bitwy i potyczki powstania styczniowego" - to projekt realizowany przez Gminę Ceków Kolonia, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
- "Sztab gen. Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie" - to projekt „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” realizowany przez MHP w Opatówku. W Kosmowie przypomniano epizody, które rozegrały się latem 1863 r. w sztabie gen. Edmunda Taczanowskiego w tutejszym dworze związane z tworzeniem planu letniej kampanii przez gen. E. Taczanowskiego, wizytą u Taczanowskiego przedstawiciela Rządu Narodowego Agatona Gillera, oraz przekazaniem sztandaru przez Izraelitki kaliskie, które z inicjatywy prezes żydowskiej rady opiekuńczej Mamrothowej, podarowały oddziałowi Taczanowskiego sztandar i ryngraf z napisem "WALECZNYM BRACIOM POŚWIĘCAJĄ POLKI IZRAELITKI KALISZ 1863".
 
Udział w rekonstrukcji, oprócz profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych wzięli także mieszkańcy okolicznych miejscowości, zespół Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu, harcerze ZHP Powiatu Kaliskiego i młodzież z II LO im. T. Kościuszki i III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Czynny udział w rekonstrukcji wziął także Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, który wystąpił w roli Józefa Oksińskiego, oraz wójt gminy Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki jako Józef Gajewski – właściciel Kosmowa.
Koordynatorem całego projektu jest dr Ewa Kłysz, koordynatorem rekonstrukcji - Karol Matczak, a dokumentację fotograficzną z wydarzenia wykoanał Tomasz Potemkowski.
Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, we współpracy z Urzędem Gminy Ceków Kolonia i Izbą Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty oraz ze wsparciem stałych partnerów projektu tj. PTH Oddziału w Kaliszu, Stowarzyszenia LG7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnego Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu.
 
Patronat medialny projektu: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Calisia pl.
 
Info: Marta Wolarz/MHP Opatówek
Fot. Tomasza Potemkowski