Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Muzyka zabrzmi w murach kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Koźminku

Już w najbliższy piątek, 5 sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy do Koźminka na pierwsze muzyczne spotkanie z cyklu LET’S SAINT THE MUSIC - MUZYKA W KAPLICY. Cykl spotkań zainauguruje koncert Accorinet Klezmer Band, grupy muzyków kaliskiej filharmonii, która postanowiła podjąć się trudnej próby grania i tworzenia muzyki sprzed lat, ze świata, który przeminął na zawsze, pozostawiając po sobie cień czaru w nutach, nielicznych nagraniach i pamięci wywoływanej przez dźwięki, których pochodzenia nie potrafimy wyjaśnić, a które odnajdujemy na dnie wspomnień, których nie mamy prawa mieć, myśli, których nigdy nie mieliśmy i wyobrażeń o świecie, którego już nigdy nie zobaczymy. Wszystko to wydaje się czasami dźwięczeć nam na dnie duszy i w zakamarkach serca w sposób, który pozwala nam poczuć się częścią wszechświata, który wydobywa się spod czarodziejskich palców muzyków i z ich magicznych instrumentów.

Do udziału w koncercie zaprasza Tomasz Potemkowski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Koźminku "Kaplica ewangelicko-augsburska to miejsce znane wszystkim mieszkańcom Koźminka. Od momentu, kiedy budynek został odnowiony, nawet wcześniej, pojawiały się pomysły ożywienia tego miejsca. W sposób naturalny rozmyślania toczyły się wokół przedsięwzięć kulturalnych, jako stosownych do miejsca i przestrzeni oferowanej przez obiekt. Kaplica to miejsce, które najwięcej oferuje w sezonie letnim. Właściwie poza nim budynek jest zbyt chłodny na jakiekolwiek wydarzenia. Od dawna zastanawiałem się nad wykorzystaniem tego miejsca i jego akustyki w taki sposób, aby miejsce związało się z wydarzeniem, a wydarzenie z miejscowością. Dobrze grana muzyka, z jej precyzją i harmonią dźwięków dla wielu osób bywa doznaniem niemal metafizycznym, a w uniesieniach muzycznych często dostrzega się nić porozumienia z bogiem, bądź swobodnie rozumianym uniwersum pozornego chaosu, w którym muzyka wyznacza azymut, drogę, a niekiedy cel, bądź też, z nawet często, stanowi pocieszenie i otuchę. Hasło „LET’S SAINT THE MUSIC” to gra słów, która między saint i sound (święty i dźwięk) stawia może nie znak równości, ale łączy oba słowa i naszą kaplicę raczej swobodnym skojarzeniem. „LET’S SAINT THE MUSIC - MUZYKA W KAPLICY” to w założeniu seria wydarzeń, które będziemy realizować, póki pozwolą nam na to warunki wewnątrz obiektu lub nie wyczerpią się pomysły na kolejne spotkania. Serdecznie zapraszam Państwa do uczestniczenia w tym wydarzeniu. Warto oderwać się na chwilę od rzeczywistości na rzecz czaru wspomnień i odrobiny muzycznej podróży w czasie".

 

Info: GCK Koźminek