Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

50 kilometrów rzeki Prosny posprzątane!

W sobotę, 30 kwietnia 2022 r. ponad 60 osób wzięło udział w organizowanej przez Powiat Kaliski akcji pn. „Sprzątanie rzeki Prosny”. Do współpracy zaprosiliśmy wypożyczalnie kajaków, samorządy gminne, ochotnicze straże pożarne, lokalne stowarzyszenia i związki. Wszyscy chętnie przyłączyli się do akcji  i w sobotnie przedpołudnie gotowi do współpracy stawili się wyznaczonych miejscach.

5 ekip wyruszyło z pięciu punktów – z Grabowa nad Prosną, Kanii, Przystajni, Wielowsi i Sławina, aby wspólnymi siłami posprzątać blisko 50 kilometrowy odcinek rzeki. Właściciele wypożyczalni udostępnili kajaki i osobiście zaangażowali się w akcję biorąc w niej czynny udział. Strażacy ochotnicy zabezpieczali akcję, udrażniali rzekę z łódek, wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, aby torować rzekę, pomagali też w sprzątaniu z kajaków. Było wielu ochotników, którzy po prostu chcieli pomóc, sprzątali z kajaków a także oczyszczali ze śmieci brzegi rzeki.

Akcja sprzątania rzeki Prosny miała na celu zwrócenie uwagi na ekologię i ochronę środowiska, promocję turystycznych szlaków wodnych i rekreacji na świeżym powietrzu, promocję spływów kajakowych, a przy była okazją do obcowania z niepowtarzalną przyrodą.

„Bardzo się cieszę, że tak wiele osób, firm, strażaków ochotników i instytucji zaangażowało się w akcję. Razem, wspólnymi siłami zrobiliśmy coś dobrego. A pracy na rzece było sporo. Jej efektem jest kilkadziesiąt worków śmieci, zebrane butelki, puszki, reklamówki, plastikowe krzesło a nawet opony. Współpracując posprzątaliśmy bardzo długi – bo prawie 50-cio kilometrowy odcinek rzeki i jej brzegów. Piękna pogoda i wspaniałe okoliczności przyrody sprzyjały sprzątaniu, był to miło i pożytecznie spędzony czas. Zachęcam wszystkich do spływów po naszej pięknej Prośnie, to świetny sposób na obcowanie z przyrodą. Korzystając z dóbr pamiętajmy, aby zabierać śmieci ze sobą, lub pozostawiać w wyznaczonych do tego miejscach. Nie ma naszej zgody na zaśmiecanie, szanujmy przyrodę i siebie nawzajem. – mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Specjalne podziękowania podczas wydarzenia wręczyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.

Podziękowano:

- wypożyczalniom - za bezpłatne użyczenie kajaków do akcji i czynny udział:

Wypożyczalni Eskapada – Maciej Tarchalski – Grabów nad Prosną

 Wypożyczalni Mohikan – Państwo Ławrynowicz - Wielowieś

 Wypożyczalni Kajakiprosna.pl – Zbigniew Muzalewski - Kalisz

Wypożyczalni Pod Bocianem – Daniel Lubryka - Sławin

- gminom – za wsparcie organizacyjne:

Gminie Godziesze Wielkie

Gminie Brzeziny

Gminie Sieroszewice

- jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych za czynny udział oraz pomoc w zabezpieczeniu akcji i udrożnieniu rzeki:

OSP KALISZ, OSP ŻYDÓW, OSP WIELOWIEŚ, OSP SIEROSZEWICE, OSP OŁOBOK, OSP WESTRZA, OSP ZAJĄCZKI, OSP JAMNICE, OSP PIECZYSKA, OSP ZDUNY.

- zakładom za transport i odbiór śmieci:

Zakładowi Obsługi Komunalnej Brzeziny,

Wydziałowi Dróg Powiatowych Starostwa Powiatowego w Kaliszu

Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych  Orli Staw

-za wszelką pomoc organizacyjną i udział w akcji organizacji Prosna Od Źródeł.

- lokalnym stowarzyszeniom za przygotowanie poczęstunku i organizację stoisk:

Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Brzeziny,

Stowarzyszeniu LGD Długosz Królewski,

Kołu Gospodyń Wiejskich  i OSP w Ostrowie Kaliskim,

Grzegorzowi Zmyślonemu – Masarnia Ostrów Kaliski.

- za przygotowanie i udostępnienie miejsca na piknik Sołectwu Przystajnia i Sołectwu Moczalec.

- za uświetnienie imprezy występem – KAPELI LUDOWEJ BRZEZINY.

Za koordynację akcji oraz spięcie wszystkiego razem – Wydziałowi Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Info: Marta Wolarz

Fot. Marta Wolarz/uczestnicy akcji