Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Badajmy się, nie zaniedbujmy swojego zdrowia ze względu na pandemię

Ze względu na trudny czas pandemii i obowiązujące wówczas obostrzenia pacjenci mieli utrudniony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. Ten czas sprawił, że głównym tematem był koronawirus, natomiast inne choroby i dolegliwości zeszły na drugi plan. Odsuwanie w czasie zabiegów i badań diagnostycznych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.

„Nie odkładajmy badań, nie zaniedbujmy swojego zdrowia ze względu na pandemię.  Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, niezależnie od tego, czy mamy stan pandemii czy nie. W ramach działań Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej ruszamy z realizacją programów zdrowotnych. Chcemy, aby mieszkańcy powiatu kaliskiego i całej aglomeracji mogli skorzystać z bezpłatnych działań profilaktycznych, z badań i szczepień. Ruszył już program STOP CZERNIAK. Wkrótce ruszy program wykrywania zakażeń HBV i HCV  oraz szczepień przeciwko WZW typu B, mamy już podpisaną umowę z Realizatorem. Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu uruchomimy badania i szczepienia dla osób chętnych. Jeśli chodzi o rehabilitację pocovidową dobre informacje spływają do nas z Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który na ostatniej Sesji przyznał dotację w wysokości 6 mln. złotych na nowy blok rehabilitacyjny przy Szpitalu w Wolicy.  To bardzo dobre informacje dla osób, które przeszły koronawirusa i borykają się teraz z powikłaniami i chorobami układu oddechowego” – mówi Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Budowa takiego bloku ma ruszyć jeszcze w tym roku. Mają tam powstać nowe sale zabiegowe i 26 miejsc dla pacjentów pulmonologicznych i pocovidowych.

Projekt „Program profilaktyki nowotworów skóry w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem jest Gmina i Miasto Stawiszyn. Projekt obejmuje swym zasięgiem 24 gminy i miasta, wchodzące w skład aglomeracji, a przebadanych zostanie 4500 osób aktywnych zawodowo w wieku 50 – 64 lata z terenu aglomeracji.

CZERNIAK.STOP  -  Aby zgłosić się na badanie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie https://stopczerniak.ako.pl bądź zadzwonić na numer bezpłatnej infolinii: +48 800 808 006. Lista podmiotów, wykonujących badania w ramach projektu, dostępna jest na stronie: https://stopczerniak.ako.pl/chce-sie-zbadac/

Projekt „Program edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem jest Powiat Kaliski, partnerem Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska. Celem Programu jest zwiększenie wiedzy i świadomości na temat zakażeń wirusowych wątroby HBV i HCV wśród 12 000 aktywnych zawodowo osób z terenu Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej poprzez następujące działania:

- działania informacyjno-edukacyjne,

- badania diagnostyczne w kierunku HBV i HCV,

- szczepienia przeciwko WZW typu B.

Szczegóły dotyczące tego programu – wkrótce.

Info: Marta Wolarz