Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

WŁADYSŁAW PILARSKI (1916-2003)

WŁADYSŁAW PILARSKI (1916-2003 ) w czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej – AK angażował się w działalność konspiracyjną, od 1941 roku pełnił funkcję komendanta stawiszyńskiego oddziału Związku Walki zbrojnej-AK. Niejednokrotnie ryzykował życiem, przewożąc tajne gazetki, które podtrzymywały na duchu mieszkańców Stawiszyna i okolic.

Z wykształcenia nauczyciel, w latach 1940-1944 prowadził na terenie Stawiszyna tajne nauczanie. Podejrzewany o przynależność do polskiego podziemia, aresztowany przez Gestapo w 1944 r. i wywieziony do kaliskiego więzienia, zwolniony 29 sierpnia tegoż roku.

W styczniu 1945 r. po wycofaniu się Niemców ze Stawiszyna został komendantem utworzonego przez miejscowych członków AK Obywatelskiego Komitetu Ochrony Mienia Publicznego, Utrzymania Ładu i Porządku. W tym samym roku powołany na stanowisko burmistrza Stawiszyna.

W latach 1951-1970 pełnił funkcję kierownika miejscowej szkoły podstawowej, prowadząc jednocześnie drużynę harcerską i chór szkolny.

Po odejściu na emeryturę, za szczególnie wyróżniającą się pracę pedagogiczną, Władysław Pilarski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W pamięci mieszkańców Stawiszyna zapisał się nie tylko jako nauczyciel wielu pokoleń ale także jako dyrygent chóru parafialnego im. Stanisława Moniuszki w Stawiszynie.

W 2016 roku, Rada Miejska w Stawiszynie na wniosek społeczności uczniowskiej, przyznała pośmiertnie Władysławowi Pilarskiemu medal: Zasłużony dla gminy i miasta Stawiszyn”.

Oprac. Elżbieta Sip – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Stawiszyn na podst. uzasadnienia do decyzji Rady Miejskiej w Stawiszynie