Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

JAN DUDCZAK (1896-1942)

JAN DUDCZAK (1896-1942)- podoficer, brał czynny udział w I wojnie światowej, a także w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. W czasie II wojny światowej walczył w kaliskim Pułku Artylerii Lekkiej. Więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz nr. 35403.

Urodził się 15 maja 1896 roku w Piątku Wielkim koło Stawiszyna w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie.

Brał udział w I wojnie światowej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pozostał w wojsku, gdzie pełnił różne funkcje. Był w korpusie ochrony pogranicza, służył w żandarmerii wojskowej. W 1920 roku brał udział w Bitwie Warszawskiej z bolszewikami w tzw. Cudzie nad Wisłą.

Za zasługi dla ojczyzny odznaczony:

-Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 " Polska swemu Obrońcy"

- Medalem dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości

- Brązowym Medalem Zasługi

W 25 Pułku Artylerii Lekkiej w Kaliszu, który stanowił część 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej, jako plutonowy pełnił rolę pisarza w wojskowej kancelarii.

W 1924 roku ożenił się z Marianną Przybylską, z którą miał sześcioro dzieci, dwoje z nich wcześnie zmarło.

PO wybuchu II wojny światowej wraz ze swoim pułkiem walczył w macierzystej dywizji, która była częścią Armii Poznań. 9 września 1939 roku kaliski Pułk Artylerii Lekkiej wszedł do bitwy nad Bzurą, a 17 września poniósł dotkliwe straty w wyniku nalotów lotnictwa. Resztki pułku przebiły się do Modlina i Warszawy.

Po klęsce wrześniowej wrócił do domu i podejmował różnego rodzaju zajęcia, żeby utrzymać rodzinę.

W dniach 11 listopada- 5 grudnia 1941 r. trafił do aresztu, a potem do kaliskiego więzienia za nielegalny ubój i posiadanie mięsa.

Dnia 7 marca 1942 r. aresztowany przez Gestapo wraz z innymi podoficerami, przebywał w areszcie w kaliskiej octowni, następne etapy to obóz przejściowy w Nowych Skalmierzycach, obóz pracy w Ostrowie Wlkp. i Łódź.

Dnia 14 maja 1942 r. transportem woskowym przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz jako polski więzień polityczny o numerze 35403.

Zmarł dnia 14 sierpnia 1942 r.

Oprac Elżbieta Sip – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Stawiszyn na podst. opracowania biografii Jana Dudczaka przez jego prawnuczkę – Panią Martę Wielgosz- Wrona