Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Losy mieszkańców pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej w Gminie Lisków - prelekcja Stefana Ferenca

Pierwsza z 4 zaplanowanych w tym roku prelekcji o losach mieszkańców i instytucji w Gminie Lisków w latach 1939-1945, odbyła się w piątek, 4 kwietnia br. w Izbie Pamięci "Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej". Na podstawie swojej książki pn."Dzieje Gminy Lisków 1939 -1945" jej autor, Stefan Ferenc, opowiadał o "Losach mieszkańców pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej".
 
 
Pan Stefan Ferenc wykonał wielką pracę, poświęcił wiele czasu na rozmowy, poszukiwanie źródeł, tłumaczenie dokumentów, wykonanie kilku tysięcy zdjęć i skanów, opracował i przeanalizował ponad 800. biogramów osób - mieszkańców gminy Lisków, aby ostatecznie spisać historie kilkudziesięciu z nich w swojej książce. Publikacja ta, jest wyrazem wdzięczności i uznania wobec naszych przodków, którzy przeżyli okres okupacji, a także dla tych, którzy polegli walcząc o wolność.
Na bazie współpracy z Panem Ferencem w specjalnej zakładce "Biogramy Bohaterów II wojny światowej " na stronie Powiatu Kaliskiego zamieszczone zostaną życiorysy osób związanych z Gminą Lisków m.in Mariana Pingota - pilota plutonowego, ks. Wacława Blizińskiego, lekarza Karola Kosińskiego, siostry służebniczki Romualdy Grzanki, dr Edmunda Łuczaka, rodziny Szewczyków, Mariana Bączkiewicza, Józefa Czelusty i zapewne wielu innych.
 
W spotkaniu, na zaproszenie Wójt Gminy Lisków Marii Krawiec oraz dyrektor liskowskiego GOKu Elżbiety Aleksander, uczestniczył Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz oraz Radna Powiatu Kaliskiego Dorota Sitko. Starosta podziękował organizatorom spotkania oraz prelegentowi, za podjęcie tak ważnych, choć bardzo trudnych tematów, za włączenie się powiatowe obchody roku pamięci, a przede wszystkim za przywołanie historii lokalnych Bohaterów, pochodzących z ziemi kaliskiej, tych których życiorysy warto poznać, zapisać i przekazywać z pokolenia na pokolenie.
 
W dalszych planach na ten rok Gmina Lisków ma jeszcze organizację 3 prelekcji z udziałem pana Ferenca, a także ufundowanie tablic upamiętniających wszystkich poległych i walczących podczas II wojny światowej związanych z Gminą Lisków. Aktualnie w liskowskim Kościele znajduje się tablica upamiętniająca 9 zamordowanych przez hitlerowców w latach 1940-1945.
 
Tematyka kolejnych prelekcji pana Stefana Ferenca:
- 17 maja br. "Losy osób wysiedlonych i wywiezionych z sołectw Gminy Lisków" w czasie II wojny światowej.
 - "Losy instytucji świeckich (szkoły mleczarnia, bank, spółdzielnia) w Gminie Lisków podczas II wojny światowej.
 - "Losy obiektów sakralnych w Gminie Lisków podczas II wojny światowej (duchowieństwo, siostry zakonne).
Już dziś zapraszamy na te wydarzenia, a o szczegółach i miejscach prelekcji będziemy informować.
Wydarzenie jest organizowane w ramach ustanowionego przez Radę Powiatu Kaliskiego Roku pamięci Bohaterów II wojny światowej.
 
Info/fot. Marta Wolarz