Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„O czym szumią drzewa nad Prosną. Legendy i baśnie gminy Brzeziny” - powstała książka o legendach ziemi brzezińskiej

6 listopada nakładem Wydawnictwa Omnibus na rynku wydawniczym ukazała się książka „O czym szumią drzewa nad Prosną. Legendy i baśnie gminy Brzeziny”, której autorką jest Aneta Lejwoda-Zielińska. To pierwsza książka skupiająca legendy i baśnie ziemi brzezińskiej, a cały zbiór powstał w ramach stypendium twórczego przyznanego autorce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
7 listopada br 50. egzemplarzy książki trafiło do Biblioteki Publicznej w Brzezinach. Swoje egzemplarze otrzymali także Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy.
 
 
Warto sięgnąć po książkę, w której autorka zabiera nas do świata pradawnej puszczy porastającej brzegi rzeki Prosny i pokazuje życie jej pierwszych mieszkańców. Każda opowieść jest rodzajem niezwykłej podróży w głąb czasu, podczas której wydarzenia baśniowe, na poły legendarne, mieszają się z prawdą historyczną. W każdej zaś z tych historii można odnaleźć ziarno prawdy…
W pierwszym etapie realizacji projektu zebrano materiały na temat twórczości ludowej (lokalnych opowieści, gawęd, pieśni, rzeźby, tańca), dawnych wierzeń, zwyczajów ludowych, gwary i zwrotów regionalnych związanych z gminą Brzeziny k. Kalisza, okolicami rzeki Prosny.  Drugim etapem było napisanie oraz wydanie cyklu legend i baśni pt. „O czym szumią drzewa nad Prosną. Legendy i baśnie gminy Brzeziny”.
Zadaniem projektu z jednej strony było pokazanie bogactwa kulturalnego, przyrodniczego okolic rzeki Prosny, a z drugiej wzbudzenie refleksji na temat dobra, sprawiedliwości oraz ról społecznych. Powstała, w ramach stypendium twórczego, książka skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale legendy i baśnie ze względu na uniwersalny przekaz są również czytane przez dorosłych.
 

Aneta Lejwoda-Zielińska – nauczycielka PSP im. Papieża Jana Pawła II w Czajkowie pow. Staszów (polonistka, nauczyciel logopeda, obecnie studentka neurologopedii, wychowawca świetlicy szkolnej, z wykształcenia również nauczyciel wychowania fizycznego). Zadebiutowała w 2019 roku książką dla dzieci „Miś Staś i przyjaciele”. Jest również autorką cyklu książek dla dzieci – „Z pamiętnika misia Porzucka” (2021r.) oraz „Miś i czarodziejka” (2022r.), które napisała przy współpracy z Anną Mitułą (nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej w Brzezinach, radną Gminy Brzeziny). Prowadzi bloga literackiego „Jeśli chcesz pozostać”, fanpage „Tropem Włóczykija” oraz publikuje swoje teksty na portalach literackich. Jej opowiadania były nagradzane i wyróżniane w ogólnopolskich konkursach literackich, m.in w 50. i 52. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, w 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na „Książkę Przyjazną Dziecku” zorganizowanym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Bajkowy Świat Rideròw”, w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Piszemy baśnie” zorganizowanym przez Wydawnictwo Bibliotekarium.

 

Info/fot. Anna Mituła/Marta Wolarz