Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Rajd Pamięci - cykliści uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej

Ponad 40 cyklistów wzięło dziś udział w organizowanym 10 maja br. przez Powiat Kaliski Rajdzie Pamięci. Jego celem było upamiętnienie tych, którzy walczyli za naszą wolność, tych którzy polegli, tych którzy zostali zamordowani... O wydarzeniach, jakie miały miejsce na ziemi kaliskiej w latach 1939-1945 a także o działaniach realizowanych w powiecie kaliskim w ramach roku pamięci Bohaterów II wojny światowej przy pomnikach pamięci mówił Starosta Kaliski Jan Adam Kłysz.

Cykliści kolejno odwiedzili miejsca pamięci - w Lesie Winiarskim i Lesie Skarszewskim, a także wzięli udział w oficjalnych uroczystościach przy pomniku w Morawinie, organizowanych przez Gminę Ceków – Kolonia. Złożyli tam wiązanki, zapalili także znicze pamięci.

O poległych, upamiętnionych w Lesie Winiarskim opowiadał także Krzysztof Wydra, w Lesie Skarszewskim - Mateusz Przyjazny - Prezes PTTK w Kaliszu, a w Morawinie o działaniach gminy dla upamiętnienia tamtejszych lokalnych Bohaterów II wojny światowej mówił Mariusz Chojnacki Wójt Gminy Ceków-Kolonia.

Komandorem Rajdu był nieoceniony Krzysztof Wydra, przygotował on trasę Rajdu a także dołożył wszelkich starań, aby odbył się on zgodnie z wymogami i zasadami bezpieczeństwa.

Rajd był także okazją do promocji obiektów znajdujących się na Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej – cykliści odwiedzili bowiem 3 drewniane kościoły w Zborowie, Kosmowie i Borkowie Starym.

Nie zabrakło również pyszności od członków Szlaku Kulinarnego Kaliskiego Smaki – sycącą grochówkę przygotował dla cyklistów pan Sebastian Dziubek z Kuchni pod Zającem, a ugościł nas i „coś słodkiego” zapewnił Janusz Nowak z Agroturystki Karczma Kaliska. W Agroturystyce Wioletta Przybylska Dyrektor Wydziału Promocji wręczyła cyklistom symboliczne podziękowania za udział w Rajdzie.

Jednym z punktów wyprawy było także zwiedzanie Izby Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty w Cekowie, gdzie członkowie grupy opowiedzieli o swoje działalności oraz zgromadzonych eksponatach i pamiątkach. Wizyta w Izbie zrobiła na uczestnikach Rajdu ogromne wrażenie.

W miejscach pamięci wartę pełnili licznie przybyli Harcerze Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego pod dowództwem Michała Bartoszczyka Zastępcy Komendanta Hufca.

Rajd Pamięci został zorganizowany został z inicjatywy powołanej Kapituły Obchodów Roku Pamięci Bohaterów II wojny światowej, koordynacją całości zajęła się członkini Kapituły - Marta Wolarz z wydziału promocji w kaliskim starostwie.

 

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Ewelina Krystek, Anna Sadowska, Wioletta Przybylska, Marta Wolarz.

 

LAS WINIARSKI

Las Winiarski w okresie niemieckiej okupacji był miejscem kaźni. W pierwszych latach wojny rozstrzelano tam mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy wcześniej byli więzieni w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. W grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku w Lesie Winiarskim hitlerowcy zamordowali blisko 600 osób. Po wyzwoleniu w 1945 roku z trudem odnaleziono zbiorowe mogiły, z których ekshumowano 527 ciał. Wśród ofiar mordów byli m.in. powstańcy wielkopolscy, działacze społeczni, lekarze, rzemieślnicy, kupcy, bracia kurkowi, czy nauczyciele. W lesie winiarskim okupanci przeprowadzali egzekucje 2 razy w miesiącu.

LAS SKARSZEWSKI

W marcu 1944 roku Gestapo dokonało w Kaliszu masowych aresztowań. Wśród aresztowanych byli członkowie Armii Krajowej, właściciele majątków ziemskich i fabryk. 19 stycznia 1945, na dwa dni przed zajęciem Kalisza przez Armię Czerwoną, grupę 56 członków antyhitlerowskiego podziemia rozstrzelano w lesie koło Skarszewa.

POMNIK W MORAWINIE

Pomnik w Morawinie powstał, aby uczcić pamięć żołnierzy 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej. W 1939 roku, w tym miejscu 4 września po raz pierwszy weszli oni w kontakt bojowy z wojskami niemieckimi. Miejsce jest szczególne, bo uświęcone krwią żołnierzy polskich.

Ten pomnik, jest pomnikiem symbolicznym, mogiła tych żołnierzy znajduje się w lasach morawińskich, a duża grupa tych żołnierzy spoczywa na cmentarzu parafialnym w Dębę. 25 Dywizja Piechoty to jest nasze zobowiązanie i nasza pamięć o tamtych żołnierzach, tamtych ludziach, a szczególnie dzisiaj wspominamy pamięć dowódcy tej jednostki, generała Franciszka Ksawerego Altera.