Prezentacja Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej
13 lipca 2016
Zapraszamy na podróż Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej
Perłą powiatu kaliskiego są drewniane kościoły. Jest ich 16 jeśli przyjmiemy do tego grona dwa spoza granic powiatu kaliskiego kościół w Kamiennej (teren powiatu sieradzkiego, ale należący do parafii w Iwanowicach) i kościół znajdujący się na kaliskim Zawodziu.
Jest to niemal 20% wszystkich drewnianych kościołów w diecezji kaliskiej, co stawia powiat kaliski w czołówce diecezji jeśli chodzi o ten rodzaj zabytków.
Drewniane kościoły to prawdziwe skarbnice, kryjące w sobie kilkaset lat niezwykłej i barwnej historii. Do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie, nadal zadziwiając swoją konstrukcją, urokiem i malowniczością.
Kościoły zbudowane są głównie z modrzewia, który jest budulcem bardzo odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Spowodowało to, że pomimo upływu kilkuset lat prezentują się znakomicie.
Skupienie na tak niewielkim obszarze takiej ilości drewnianych kościołów stanowi ewenement w skali kraju. Kościoły zbudowane z tego samego budulca a każdy jest inny, nie tylko zewnętrzną bryłą ale wystrojem i wyposażeniem wnętrza. Tradycja budowy drewnianych kościołów sięga średniowiecza, niestety z tamtych czasów nie zachował się żaden, o ich bytności świadczą zachowane fragmenty budowli, badania archeologiczne i historyczne. Obecne kościoły powstały głównie w XVIII i XIX wieku, trudno w niejednym przypadku dokładnie określić datę budowy kościoła, niektóre z nich swą historią sięgają średniowiecza. Patrząc na te wspaniałe budowle niezwykle trudno przyjąć jakieś kryteria do oceny, który jest najcenniejszy, najładniejszy, itp., zapewne wszystkie są warte odwiedzenia, każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok a niekiedy bardzo interesującą historię czy legendę głęboko osadzoną w przeszłosci.
Bardzo ciekawym, a wręcz unikalnym przykładem jest połączenie najdawniejszej romańskiej architektury z XVIII-wieczną drewnianą dobudową w Kościelcu Kaliskim w kościele pw. św. Wojciecha, równie ciekawym kościołem pod tym samym wezwaniem jest kościół na Zawodziu w Kaliszu, którego początki sięgają XII wieku, a z jego dziejami jest związana ciekawa legenda i równie barwne dzieje.
Każdy z nich to fascynująca historia kościoła i ciekawa forma architektoniczna. Położenie drewnianych kościołów nie jest równomierne na terenie powiatu, zdecydowana większość zlokalizowana jest w środkowej i północnej części powiatu, co ułatwia ich zwiedzanie tym bardziej że są położone w niewielkiej odległości od siebie. Zwiedzanie nie stanowi większych trudności i można to robić w różnej formie; turystyki kwalifikowanej (pieszej, rowerowej), rodzinnej i weekendowej.
W niedalekiej przyszłości powstanie turystyczny „szlak kościołów drewnianych powiatu kaliskiego”, który poprowadzi do wszystkich zabytkowych obiektów i uczyni jeden z ciekawszych szlaków Południowej Wielkopolski.
W ramach promocji Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej turyści podróżujący po powiecie kaliskim będą mieli możliwość zdobycia 4 - stopniowej odznaki: brązowej, srebrnej, złotej i honorowej.
Przyznanie odznaki odbywać się będzie na podstawie prowadzenia, w dowolnej formie, kroniki z pieczęciami parafii lub z wykonanymi zdjęciami z datownikiem, potwierdzającymi odwiedzenie kościołów.
Wykaz kościołów znajdujących się na Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej:
- Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich.
- Kościół pw. Św. Jakuba w Tłokini Kościelnej.
- Kościół pw. Św. Wojciecha na Zawodziu.
- Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym.
- Kościół filialny pw. Św. Michała Archanioła w Zborowie.
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Krzyżówki.
- Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie.
- Kościół pw. Św. Wawrzyńca Kosmowie.
- Kościół pw. Św. Wojciecha w Kościelcu Kaliskim.
- Kościół pw. Św. Marcina w Piątku Wielkim.
- Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem.
- Kościół pw. Narodzenia NMP w Blizanowie.
- Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie.
- Kościół pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie.
- Kościół filialny pw. Świętej Trójcy w Kamiennej
Szczegółowe informacje dotyczące Szlaku Kościołów Drewnianych znajdują się w zakładce „Geolokacja atrakcji powiatu kaliskiego”.
Pliki do pobrania
- Wniosek o nadanie odznaki Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej (480.35 KB, pdf)
- Uchwała nr 157/2019 w sprawie ustalenia Regulaminu nadania Odznaki Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej (44.89 KB, pdf)
- Regulamin nadania odznaki Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej - 2019 (638.54 KB, pdf)
- Uchwała nr 2274/2024 zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu nadania Odznaki Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej (438.98 KB, pdf)
- Regulamin nadania odznaki Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej - 2024 (137.54 KB, pdf)