Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Muzeum Historii Przemysłu rozpoczęło świętowanie 200-lecia fabryki sukna

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się „Majówka u fabrykanta”. To efekt współpracy i zaangażowania wielu osób i instytucji, aby w roku przypadającej 200 rocznicy powstania fabryki sukna w Opatówku przypomnieć kawałek historii związanej powstaniem i funkcjonowaniem fabryki, życiem robotników i nastrojami w tamtym czasie, a następnie jej przekształceniem w Muzeum.

Organizowane wydarzenie było realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pn. „Majówka u fabrykanta” w 200-lecie fabryki sukna w Opatówku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Majówka odbywała się pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Jana Adama Kłysza.

A jej organizatorami i partnerami byli:

- Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku,

- Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,

- Powiat Kaliski,

- Stowarzyszenie LGD 7 Kraina Nocy i Dni,

- Gminna Publiczna Biblioteka im. Braci Gillerów w Opatówku,

- Urząd Gminy w Opatówku,

- Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku,

- Fundacja Inicjatywa dla Opatówka,

- Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty w Cekowie Kolonii,

- III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu,

- OSP Opatówek.

Koordynacją całości prac nad wydarzeniem zajęła się dr Ewa Kłysz, kustosz Muzeum.

O relację fotograficzną z wydarzenia zadbał Krzysztof Wydra.

Podczas majówki, która zgromadziła wielu mieszkańców regionu, na dziedzińcu Muzeum odbyła się inscenizacja historyczna pt. „Z dziejów fabryki sukna w Opatówku”. Prezentująca siedem scen:

- rozmowę Namiestnika gen. Józefa Zajączka z burmistrzem Janem Gillerem;

- rozmowę gen. Zajączka z fabrykantem Adolfem Fiedlerem oraz podpisanie umowy na budowę fabryki przed notariuszem Bajerem;

- montaż pierwszych maszyn w fabryce;

- życie codzienne w domu robotnika, wielkie pranie i zabawy dzieci robotniczych;

- majówka na dziedzińcu;

- zaproszenie na ojca chrzestnego fabrykanta Ferdynanda Nitzschego przez małżeństwo Wojciechowskich;

- strajk robotników.

W salach muzealnych pracownicy Muzeum prowadzili warsztaty  czerpania papieru, ceramicznych, warsztaty tkackie oraz korkowanie na zabytkowej korkownicy. Dla uczestników przygotowano także specjalne  pokazy pracy maszyn ze zbiorów Muzeum

A na stoiskach prowadzone były gry i zabawy dla dzieci i konkurs wiedzy nt. historii fabryki i Opatówka. Na uczestników czekał także poczęstunek.

Zwieńczeniem był niezwykły koncert na dziedzińcu Muzeum w wykonaniu  ACCORINET KLEZMER BAND. Zespół muzyków Filharmonii Kaliskiej grający muzykę klezmerską oczarował zgromadzoną publiczność. Muzycy zagrali w składzie: Arkadiusz Hylewski – skrzypce, Marek Maciejewski – klarnet, Hieronim Bartczak – akordeon, Tobiasz Michna – kontrabas. To była uczta dla duszy i ucha.

Nadrzędnym celem realizowanego zadania było zainteresowanie mieszkańców historią i dziedzictwem, przypomnienie ludzi, którzy tu żyli, pracowali i są wzorem dla dzisiejszych pokoleń a przede wszystkim zwiększenie świadomości historycznej i wiedzy uczestników o historii fabryki i Opatówka na przestrzeni ostatnich 200 lat.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Krzysztof Wydra