Zapraszamy na podróż Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej
Perłą powiatu kaliskiego są drewniane kościoły. Jest ich 16 jeśli przyjmiemy do tego grona dwa spoza granic powiatu kaliskiego kościół w Kamiennej (teren powiatu sieradzkiego, ale należący do parafii w Iwanowicach) i kościół znajdujący się na kaliskim Zawodziu.
Jest to niemal 20% wszystkich drewnianych kościołów w diecezji kaliskiej, co stawia powiat kaliski w czołówce diecezji jeśli chodzi o ten rodzaj zabytków.
Drewniane kościoły to prawdziwe skarbnice, kryjące w sobie kilkaset lat niezwykłej i barwnej historii. Do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie, nadal zadziwiając swoją konstrukcją, urokiem i malowniczością.
Kościoły zbudowane są głównie z modrzewia, który jest budulcem bardzo odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Spowodowało to, że pomimo upływu kilkuset lat prezentują się znakomicie.
Skupienie na tak niewielkim obszarze takiej ilości drewnianych kościołów stanowi ewenement w skali kraju. Kościoły zbudowane z tego samego budulca a każdy jest inny, nie tylko zewnętrzną bryłą ale wystrojem i wyposażeniem wnętrza. Tradycja budowy drewnianych kościołów sięga średniowiecza, niestety z tamtych czasów nie zachował się żaden, o ich bytności świadczą zachowane fragmenty budowli, badania archeologiczne i historyczne. Obecne kościoły powstały głównie w XVIII i XIX wieku, trudno w niejednym przypadku dokładnie określić datę budowy kościoła, niektóre z nich swą historią sięgają średniowiecza. Patrząc na te wspaniałe budowle niezwykle trudno przyjąć jakieś kryteria do oceny, który jest najcenniejszy, najładniejszy, itp., zapewne wszystkie są warte odwiedzenia, każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok a niekiedy bardzo interesującą historię czy legendę głęboko osadzoną w przeszłosci.
Bardzo ciekawym, a wręcz unikalnym przykładem jest połączenie najdawniejszej romańskiej architektury z XVIII-wieczną drewnianą dobudową w Kościelcu Kaliskim w kościele pw. św. Wojciecha, równie ciekawym kościołem pod tym samym wezwaniem jest kościół na Zawodziu w Kaliszu, którego początki sięgają XII wieku, a z jego dziejami jest związana ciekawa legenda i równie barwne dzieje.
Każdy z nich to fascynująca historia kościoła i ciekawa forma architektoniczna. Położenie drewnianych kościołów nie jest równomierne na terenie powiatu, zdecydowana większość zlokalizowana jest w środkowej i północnej części powiatu, co ułatwia ich zwiedzanie tym bardziej że są położone w niewielkiej odległości od siebie. Zwiedzanie nie stanowi większych trudności i można to robić w różnej formie; turystyki kwalifikowanej (pieszej, rowerowej), rodzinnej i weekendowej.
W niedalekiej przyszłości powstanie turystyczny „szlak kościołów drewnianych powiatu kaliskiego”, który poprowadzi do wszystkich zabytkowych obiektów i uczyni jeden z ciekawszych szlaków Południowej Wielkopolski.
W ramach promocji Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej turyści podróżujący po powiecie kaliskim będą mieli możliwość zdobycia 4 - stopniowej odznaki: brązowej, srebrnej, złotej i honorowej.
Przyznanie odznaki odbywać się będzie na podstawie prowadzenia, w dowolnej formie, kroniki z pieczęciami parafii lub z wykonanymi zdjęciami z datownikiem, potwierdzającymi odwiedzenie kościołów.
Wykaz kościołów znajdujących się na Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej:
- Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich.
- Kościół pw. Św. Jakuba w Tłokini Kościelnej.
- Kościół pw. Św. Wojciecha na Zawodziu.
- Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym.
- Kościół filialny pw. Św. Michała Archanioła w Zborowie.
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Krzyżówki.
- Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzałkowie.
- Kościół pw. Św. Wawrzyńca Kosmowie.
- Kościół pw. Św. Wojciecha w Kościelcu Kaliskim.
- Kościół pw. Św. Marcina w Piątku Wielkim.
- Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem.
- Kościół pw. Narodzenia NMP w Blizanowie.
- Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie.
- Kościół pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie.
- Kościół filialny pw. Świętej Trójcy w Kamiennej
Szczegółowe informacje dotyczące Szlaku Kościołów Drewnianych znajdują się w zakładce „Geolokacja atrakcji powiatu kaliskiego”.