Ojciec Adam Sztark ur. 30 lipca w 1907 roku w Zbiersku (gmina Stawiszyn) był najstarszym synem zamożnego kupca Władysława Sztarka i Teresy z d. Gałeckiej.
Dzieciństwo i lata młodości spędził w Kaliszu, uczęszczał do Gimnazjum im. A. Asnyka.
Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił po VI klasie gimnazjum w 1924 r. Dwanaście lat później, w czerwcu 1936 roku przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany jako administrator do sanktuarium maryjnego w Żyrowicach k/ Słonima (Białoruś).
Pełnił również funkcję kapelana w miejscowym szpitalu i w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
W czasie wojny, siostry współpracowały z księdzem Adamem Sztarkiem, który ukrywał Żydów na terenie swojej parafii oraz w prywatnych domach w polskich rodzinach.
W grudniu 1942 roku znalazł się na liście osób przeznaczonych do rozstrzelania. Uprzedzono go o tym i namawiano do ucieczki ale nie skorzystał z tej możliwości.
19 grudnia 1942 roku skazanych załadowano na ciężarówki i wywieziono do pobliskiego lasu na Górę Pietralewicką, 2 km od Słonima, gdzie dokonano egzekucji.
15 stycznia 2001 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie ks. Adama Sztarka tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Oprac. Elżbieta Sip – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Stawiszyn