Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Powiatowo-Gminne święto rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy w Morawinie

Tradycyjne powiatowo-gminne święto plonów odbyło się w Morawinie w gminie Ceków Kolonia,  w niedzielę, 20 sierpnia. Dożynki powiatowe to najbardziej uroczyste, oficjalne święto w powiatu z udziałem rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy i ich rodzin. Tegoroczne święto plonów zgromadziło nie tylko rolników z terenu gminy Ceków- Kolonia, ale było dziękczynieniem dla wszystkich gospodarzy z terenu powiatu kaliskiego. Jest świętem wyjątkowym, bo odbywającym się w 25-lecie istnienia Powiatu Kaliskiego.

Po mszy świętej jaka odbyła się w kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Dębe gospodarze i goście oraz delegacje dożynkowe z gmin powiatu i sołectw gminy Ceków - Kolonia przybyli do Morawina, by oficjalne uroczystości rozpocząć przemarszem w korowodzie dożynkowym. Delegacja miasta Kalisza, 10 gmina powiatu kaliskiego i 16 sołectw z gminy Ceków - Kolonia prowadzone przez Starostów dożynek: Karolinę Jasińską i Dawida Górala  dopełniły tradycji kultywowanej podczas powiatowych dożynek.

Z wieńcami dożynkowymi wyplecionymi z tegorocznych zbóż szli przedstawiciele sołectwa Morawin wraz z delegacjami powiatu kaliskiego pod przewodnictwem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, Przewodniczącego Rady Powiatu Jana Adam Kłysza i Wicestarosty Kaliskiego Zbigniewa Słodowego oraz delegacje Gminy Ceków- Kolonia z wójtem Mariuszem Chojnackim na czele. Korowód i obrzęd dożynkowy prowadził Zespół Ludowy Cekowianki, a Dziecięcy Zespół Ludowy ze Szkoły Podstawowej w Morawinie  zaprezentował wiązankę wielkopolskich tańców ludowych.

Dożynki Powiatowo- Gminne to najważniejsze święto rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy. W niedzielę teren imprezy wypełnił się dźwiękami muzyki, rozmowami i dźwiękami radości, które towarzyszyły dalszym wydarzeniom tego uroczystego dnia.

Przygotowano stoiska, na których można było spróbować lokalnych przysmaków, w tym potraw przygotowanych z plonów i produktów regionalnych. Prezentacje kulinarne pod hasłem "Smaki Krainy Nocy i Dni" cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy mieli okazję delektować się wyjątkowym smakiem miejscowych specjałów. Każde z Kół prezentujących się otrzymało bon podarunkowy od organizatorów stoisk- Lokalnej Grupy Działania LGD 7.

Orkiestra Dęta OSP Kamień zapewniała muzyczną oprawę, tworząc atmosferę radosnego świętowania. Solistka Gabrysia Frątczak, uczestniczka wielu programów telewizyjnych, również na scenie prezentowała swój utalentowany wokal i przyciągając uwagę zgromadzonych.

Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów wieczoru były koncerty muzyczne. Zespół "BIG BAND po GODZINACH" dostarczył energiczne i dynamiczne brzmienie, które pobudziło do tańca i świętowania. Gwiazdą wieczoru był zespół "SZTYWNY PAL AZJI", który zauroczył publiczność swoją charakterystyczną muzyką i występem scenicznym.

W międzyczasie, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wręczyła odznaczenia mieszkańcom Gminy Ceków-Kolonia, doceniając ich wkład i zaangażowanie w społeczność lokalną.

Podczas dożynek podsumowano Prezentacje kulinarne – „Smaki Krainy Nocy i Dni”, Podczas Święta Plonów w Morawinie  Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wręczyła odznaczenia dla 7 mieszkańców Gminy Ceków - Kolonia : Heleny Baranowskiej, Haliny Szczecińskiej, Jana Kraszkiewicza, Remigiusza Marczyńskiego, Zenona Gadomskiego, Kazimierza Kowalskiego, Jerzego Sawickiego.

Nie zabrakło też tradycyjnego Objazdu Dożynkowego Powiatu Kaliskiego imienia Bronisława Krakusa, który wyruszył po raz 23. W tym roku wystartowało w nim 60 cyklistów, a 18 z nich przejechało całą trasę 160 km.

Dziękujemy za udział w tych wyjątkowych Powiatowo-Gminnych Dożynkach w Morawinie, które nie tylko celebrują plony, ale także wzmacniają więzi społeczne i kultywują lokalne tradycje.

Dziękujemy wszystkim partnerom i współorganizatorom naszych Powiatowo- Gminnych Dożynek w Morawinie.

Dziękujemy wszystkim delegacjom gmin i sołectw, które przygotowały chleby i kosze z owocami i warzywami:

Delegacja z chlebem z Miasta Kalisza z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem oraz pozostałymi członkami delegacji: Ewą Witczak, Jackiem Kołatą oraz Dawidem Matczakiem

Gminę Blizanów reprezentowały Panie z KGW Żegocin, a chleb niosły Przewodnicząca Koła- Agata Jamniszewska i Hanna Janicka 

Gminę Brzeziny reprezentowała -Kamila i Grzegorz Biernacik

Gminę Godziesze Wielkie  reprezentowało KGW SACZYN z Przewodniczącą Arletą Marczak

Gminę Koźminek reprezentowały członkinie  Koła Gospodyń Wiejskich Dębsko: Irena Spychała, Grażyna Spychała i Andrzej Smulik.

Gminę Lisków reprezentowało sołectwo Madalin z Sołtyską Joanną Kliber oraz Joanną Janiak

 Gminę Mycielin  reprezentowała Aneta Kliber i Adrian Milewski

 Gminę Opatówek reprezentowała Henryka Olszewska -Rożdżały, Mirosław Wiatrowski- Kobierno, Przemysław Kaczor- Dębe Kolonia 

Miasto i Gmina Stawiszyn reprezentowali radni miejscy w Stawiszynie: Milena Szymańska i Jakub Karwacki

Gminę Żelazków reprezentowali Starostowie Dożynek tejże gminy Małgorzata Amborska i Dariusz Wawrzyniak

 

W korowodzie dożynkowym przeszły również sołectwa Gminy Ceków - Kolonia z koszami wypełnionymi owocowymi i warzywami, plonami rolnymi

Sołectwo BEZNATKA, którego Sołtysem jest Krzysztof Ukleja

Sołectwo CEKÓW z  Sołtyską  Haliną Szczecińską  i Sołectwo CEKÓW-KOLONIA, które reprezentuje Sołtyska Bożena Pawłowska

Sołectwo GOSTYNIE, którego Sołtysem jest  Dariusz Kuciak

Sołectwo KAMIEŃ , którego Sołtysem jest  Ryszard Wypych

Sołectwo KOSMÓW, którego Sołtysem jest Kamil Bartczak i Sołectwo KOSMÓW Kolonia,  którego Sołtysem jest - Adam Rogalski

Sołectwo KUŹNICA, którego Sołtysem jest Mieczysław Kaczmarek

Sołectwo MORAWIN, którego Sołtysem jest Jan Kraszkiewicz 

Sołectwo NOWA PLEWNIA, a Sołtyską jest  Katarzyna Koniak

Sołectwo NOWE PRAŻUCHY z Sołtysem wsi  Markiem  Woźniakiem

Sołectwo PLEWNIA, którego Sołtyską jest  Eugenia Derdziak 

Sołectwo PODZBORÓW, którego Sołtysem jest Zdzisław Mikołajewski

Sołectwo PRZEDZEŃ, którego Sołtyską jest Bożena Mierzwińska

Sołectwo PRZESPOLEW KOŚCIELNY,  a którego Sołtyską jest Małgorzata Jaworska i  Sołectwo PRZESPOLEW PAŃSKI, którego Sołtysem jest Grzegorz Płuciennik

Sołectwo STARE PRAŻUCHY z Sołtyską Helena Baranowska 

Sołectwo SZADEK z Sołtyską Joanną Chojnacką

 

Dziękujemy wszystkim sponsorom Dożynek Powiatowo-Gminnych, a byli to:

- Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej

- Zakład Mięsny Smoliński - Sklep Firmowy  Delikatesy Centrum  Ceków – Tomasz  Świniarski

- P.P.H.U Piekarnia Malanów – Jerzy Kubacki

- Anna i Stanisław Lesień firma STAN z Czajkowa gm. Blizanów

- Sery CEKO sp z.o.o. z gminy Żelazków

- Firma Colian  z Opatówka

- Grzegorz Zmyślony przetwórstwo Mięsa z Ostrowa Kaliskiego gm. Brzeziny 

- Wędliny Tomasz Łucyk -Szlak Kulinarny Kaliskie Smaki z gm. Stawiszyn

- Firma LAZUR z Nowych Skalmierzyc

- AWW Wawrzyniak- Niedźwiady gm. Żelazków

- sołectwo wsi Morawin

Dziękujemy wszystkim organizatorom stoisk:

Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kaliskiej 

Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej

Wielkopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

KRUS

COSINUS

VOBMAT.pl

Miody Waszak

 

Info: Wioletta Przybylska

Fot. Marta Wolarz