Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Wielkie pranie i przemyt nad Prosną. Kolejna rekonstrukcja za nami.

W sobotnie popołudnie, nad brzegiem Prosny w Przystajni, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku realizowało inscenizację historyczną, której motywem przewodnim był „Przemyt na granicy”. To kolejne wydarzenie realizowane w ramach zadania „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Lektorami podczas inscenizacji byli  Ewa Kłysz, koordynator projektu oraz druh Jacek Kamiński.

Była to żywa lekcja historii.  Wyjątkowa sceneria rzeki Prosny i jej otoczenie były doskonałym tłem do odegrania kilku scen prezentujących scen, przypominając co działo się w regionie kaliskim i jak wyglądało życie na granicy w okresie Powstania Styczniowego.

W Przystajni zaprezentowano kolejno sceny:

-przemyt ochotników, broni, mundurów i innych rzeczy niezbędnych w powstaniu.

-pomoc dla powstańców ze strony Kwiryna Biernackiego – dziedzica wsi Giżyce w gminie Ostrów Kaliski w powiecie kaliskim.

-przenikanie przez granicę na Prośnie ochotników z Poznańskiego.

-sołtys odczytuje rozkazy Naczelnika Powiatu Kaliskiego.

-kontrola ludności w pasie przygranicznym.

- życie codzienne w czasach Powstania Styczniowego.

- dziedziczka z Przystajni – Suchecka, z synową i wnukiem przywozi bryczką i żegna syna idącego do Powstania.

- pobyt powstańców w okolicy Brzezin i w gminie Ostrów Kaliski.

- potyczka patrolu przygranicznego z oddziałem powstańczym.

Udział w rekonstrukcji, oprócz profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych  Gloria Victis i GRH 25. Dywizji Piechoty, wzięli także mieszkańcy okolicznych miejscowości – Moczalca, Przystajni, Brzezin, Ostrowa Kaliskiego i innych części powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza, a także zespół Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu, harcerze ZHP Powiatu Kaliskiego i młodzież z kaliskich szkół. Czynny udział w rekonstrukcji wziął także Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, który wystąpił w roli dziedzica Kwiryna Biernackiego oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy jako przemytnik towarów dla powstańców. Nad całością realizacji zadania czuwa niezmiennie dr Ewa Kłysz - kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a poszczególne rekonstrukcje koordynuje niezastąpiony Karol Matczak.

Z wydarzenia powstały piękne fotografie, które będą doskonałą pamiątką i na pewno wiele z nich znajdzie się na wystawie podsumowującej cały projekt. A wykonał je oczywiście Tomasz Potemkowski, Dyrektor Centrum Kultury w Koźminku, które jest również jednym z partnerów zadania.

Dziękujemy mieszkańcom za tak liczne przybycie na to wydarzenie.

Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, we współpracy z Sołectwem Moczalec, Przystajnia, Stowarzyszeniem LGD „Długosz Królewski” oraz ze wsparciem stałych partnerów projektu tj. PTH Oddziału w Kaliszu, Stowarzyszenia LG7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnego Centrum Kultury w Koźminku.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Tomasz Potemkowski