Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Wczoraj minęła 350. rocznica śmierci urodzonego w Iwanowicach Ojca Augustyna Kordeckiego

Wczoraj minęła 350. rocznica śmierci pochodzącego z Iwanowic w powiecie kaliskim Ojca Augustyna Kordeckiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, który wsławił się m.in. bohaterską obroną Jasnej Góry podczas "potopu szwedzkiego".

 

Klemens Kordecki (imię zakonne – Augustyn) urodził się 16 listopada 1603 roku w Iwanowicach. Był najstarszym dzieckiem Marcina i Doroty Kordeckich. Jego ojciec był burmistrzem Iwanowic, które w XVII wieku miały prawa miejskie. Augustyn Korecki był przeorem zakonu paulinów, który wsławił się wieloma mężnymi czynami, w tym m.in. bohaterską obroną Jasnej Góry w 1655 roku w trakcie „potopu szwedzkiego”. Augustyn Koredecki wiedzę zdobywał w szkole parafialnej w Iwanowicach, później przez 4 lata studiował filozofię w kolegium jezuickim w Kaliszu oraz przez pięć lat teologię w kolegium jezuickim w Poznaniu. Augustyn Kordecki zawsze uważany był za człowieka wybitnego, pracowitego, o wielkich zdolnościach administracyjnych, ale także przy tym wszystkim pokornego, oddającego wielką cześć dla Najświętszej Mary Panny. Był wzorem do naśladowania, obrońcą wiary i ojczyzny. Zmarł 20 marca 1673 roku w Wieruszowie. Pogrzebano go w podziemiach klasztoru na Jasnej Górze, z którym związany był przez większą część życia. Urna z jego prochami stoi w niszy przy kaplicy Cudownego obrazu. Ojciec Augustyn Kordecki jest patronem szkoły podstawowej w Iwanowicach.

Pomnik o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze

 

Foto: wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Augustyn_Kordecki)